Според фармацевти грешки в електронните рецепти блокират достъпа на пациенти до лечение

Електронните рецепти са предназначени да подобрят достъпа до медикаменти, но в действителност те продължават да създават значителни затруднения за пациентите, лекарите и фармацевтите. Инициативният комитет на магистър-фармацевтите (ИКМФ) представи на медиите информация за проблеми с неточности в системата за електронни предписания, които водят до невъзможност за отпускане на медикаменти.

Изписват се несъществуващи лекарствени форми – предписват се количества или опаковки, които не се съществуват на пазара (например антибиотик в опаковка от 10 таблетки, когато наличната опаковка е от 20 таблетки). Освен това, има и неточности, които не могат да бъдат поправени моментално – ако лекарят не е наличен, пациентът се налага да чака, а това забавя лечението, сочат от ИКМФ.

По думите на фармацевтите, комуникацията между лекарите и фармацевтите е затруднена – вместо да се концентрират върху лечението, здравните специалисти изразходват време за корекция на техническите проблеми. „Фармацевтът не може да прави промени в рецептата – ако има грешка, единственото решение е да се свържем с лекаря. А ако той не е на работа, пациентът не може да получи необходимо лекарство навреме, което създава хаос, недоволство и реален риск за здравето на хората“, посочват от ИКМФ.

Сред последствията за пациентите са забавяне на лечението – особено при спешни случаи, хронично болни пациенти и деца. Затруднен е достъпът до лекарства – когато грешките в системата пречат на отпускането им, обръщат внимание от ИКМФ. Освен това, според фармацевтите, това води до загуба на доверие в електронната система – пациентите често се връщат разочаровани, без да разбират защо не могат да получат предписаното си лечение.

Инициативният комитет на магистър-фармацевтите призовава за разработване на единна, актуализирана лекарствена номенклатура, която да се поддържа и синхронизира в реално време; подобрена координация между лекари, фармацевти и институции, с цел избягване на проблемите при отпускането на медикаментите; както и за незабавно въвеждане на механизми за корекция на подобни грешки, за да не страдат пациентите.

ИКМФ настоява за незабавни действия от институциите за изчистване на системата и улесняване работата на фармацевтите, които ежедневно се сблъскват с тези проблеми, защото електронното здравеопазване трябва да подпомага, а не да затруднява достъпа до лекарства.

Над 83% от електронните бели рецепти, изписани чрез Националната здравноинформационна система, са за антибиотици, а останалите са за препарати за диабет, собявиха в началото на месеца от Информационно обслужване. Общият брой на изписаните бели рецепти през системата е над 7,125 млн. Анализът на данните показва, че от 1 април 2024 г., когато предписанията за антимикробни медикаменти станаха изцяло електронни, са изписани близо 4,5 млн. бели рецепти за антибиотици. От тези, почти половината позволяват заместване с еквивалентни лекарства.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук