Според Икономическия и социален съвет е необходимо обособяване на област София-град в отделен район за планиране

Според Икономическия и социален съвет (ИСС) на България, е наложително да се извърши незабавна промяна в районирането на страната на ниво NUTS 2. Съветът настоява за създаване на обща национална позиция до март 2025 г. и демонстрира готовност да участва активно в този процес. Това е част от становището на ИСС по темата „Районите за планиране в България на ниво NUTS 2“, подготвено по инициатива на Съвета и получено днес в БТА.

Според ИСС е необходимо да се раздели област София-град в нов район за планиране на ниво NUTS 2, с ясно задължение на държавата за предоставяне на допълнителни инвестиции и целенасочена финансова помощ, които да подкрепят социално-икономическото и инфраструктурното развитие на София-град, като този подход бъде включен в предстоящите Интегрирани териториални стратегии за развитие на регионите на ниво 2.

В България на ниво NUTS 1 има два района, а на ниво NUTS 2 – шест, които включват подразделения по NUTS 3, както следва: Северозападен (Видин, Монтана, Враца, Плевен и Ловеч), Северен централен (Велико Търново, Габрово, Русе, Разград и Силистра), Североизточен (Варна, Добрич, Шумен и Търговище), Югоизточен (Бургас, Сливен, Ямбол и Стара Загора), Югозападен (София-град, София област, Благоевград, Перник и Кюстендил) и Южен централен (Пловдив, Хасково, Пазарджик, Смолян и Кърджали), напомнят от ИСС.

Актуланата ситуация генерира сериозен дисбаланс в икономическото развитие на Югозападния район, тъй като високото благосъстояние на София-град занижава интензитета на безвъзмездна финансова помощ, което неправомерно увеличава богатството на целия регион. Според ИСС това води до значително икономическо изоставане на другите области в този район, които са на последни позиции по БВП на глава от населението, измерен по стандарт на покупателна способност (СПС) – дори зад слабо развитите Северозападен регион. Аналогично ще бъде положение на всеки друг регион, който би бил включен в югозападния регион, посочват от ИСС.

Данните от преброяването през 2021 г. сочат намаление на населението в два от районите по NUTS 2, което затруднява оптимизацията на делението. За да се класифицира като NUTS 2, една териториална единица трябва да има население между 800 000 и 3 милиона. Ако това не е постигнато, се извършват промени чрез обединения или разделяния на съществуващите единици. Според социално-икономическите индикатори на България, ИСС отбелязва, че в момента районите на ниво NUTS 2 не отговарят на изискванията за население заложени в Регламент (ЕО) № 1059/2003. Северозападният и Северният централен район не покриват нормите на Регламента за население, а останалите райони зависят силно от големите градове като София, Варна, Бургас и Пловдив, които натрупват значителна част от населението в регионите, взимайки предвид и вътрешната миграция. Важно е и да се отбележи, че населението на страната е намаляло през последните четири години – 6 447 710 за 2023 г., 6 482 484 за 2022 г., 6 532 117 за 2021 г., 6 569 275 за 2020 г., според ИСС.

Според сегашните райони на ниво 2 по NUTS и в съответствие с чл. 108 от Регламент (ЕС) 2021/1060, Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югоизточен и Южен централен райони са определени като „по-слабо развити региони“, докато Югозападният регион е класифициран като „регион в преход“, напомнят от ИСС.

ИСС счита, че за решаване на регионалните дисбаланси е полезно да се създадат нови райони на ниво NUTS 2 и да се класифицират като „по-слабо развити региони“, за да осигурят повече финансиране от Европейските фондове и по-висок процент на съфинансиране. За постигането на тези цели вече са подготвени варианти за нови райони на ниво NUTS 2, които са обсъдени със заинтересовани страни, а в документа са представени всички предложения за варианти.

От Съвета напомнят, че през 2025 г. Европейската комисия ще представи предложенията за Многогодишната финансова рамка за периода 2028-2034 г. и призовават България да се възползва максимално от тази възможност, предлагайки адекватни политики за регионално развитие. В тази връзка, от ИСС подчертават, че официалните предложения до ЕК от държавите членки за изменения на NUTS трябва да бъдат подадени до 1 февруари 2026 г., тъй като преговорите за промените трябва да стартират не по-късно от март 2025 г.

В края на ноември миналата година от Българската търговско-промишлена палата подкрепи идеята за бърза инициатива на диалог с институциите относно промените в планирането на районите. Не е възможно София да бъде обединена с другите райони за планиране, за да запази достъпа си до кохезионно финансиране, сподели старши икономистът в Института за пазарна икономика (ИПИ) Адриан Николов. Освен това, той добави, че това е и справедливо, защото София е на почти 130 процента от средноевропейското ниво на икономическо развитие, относно представянето на изследването на ИПИ „Регионални профили: показатели за развитие“. В началото на октомври Асоциацията на индустриалния капитал в България подчерта, че е важно да се осъществи спешна реформа на структурирането на страната в рамките на NUTS 2 и предложи пет варианта, един от които акцентира на отделянето на област София-град в самостоятелен район.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук