Днес в Гренландия, полуавтономна територия на Дания, ще се проведат парламентарни избори. Независимостта стана важна тема в предизборната кампания, след като американският президент Доналд Тръмп прояви интерес да придобие контрол над най-големия остров в света.
Гренландия е официално част от Кралство Дания от 1953 г., а външната политика, отбраната и паричната система на острова остават под контрола на Копенхаген.
От 2019 година Дания има правото да организира референдум за независимост, а много местни жители смятат, че парламентарните избори ще предоставят възможност за такъв ход.
КАКВИ СА ИЗГЛЕДИТЕ
Проучванията показват, че повечето гренландци симпатизират на политическата и икономическата независимост от Дания. Обаче, мненията за времето, в което независимостта да бъде обявена, и за последствията върху жизнения стандарт, са противоречиви. Дания допринася с около 1 милиард долара годишно за местната икономика.
Островът разполага с множество неизползвани природни ресурси, включително редки земни елементи. Стратегическото местоположение на Гренландия е важно за САЩ, които считат, че то е от съществено значение за системата им за предупреждение за балистични ракети.
КАК ЩЕ ПРОТЕЧЕ ИЗБОРНИЯТ ДЕН
Изборните секции ще отворят врати утре в 11:00 часа по Гринуич (9:00 часа по българско време) и ще затворят в 22:00 часа. Не се предвиждат екзитполове, а официалните резултати ще бъдат обявени на 12 март между 01:00 и 03:00 часа по Гринуич.
КОЙ ИМА ПРАВО ДА ГЛАСУВА
Според информация на гренландското министерство на вътрешните работи, право на глас имат около 40 500 от 57 000-те граждани на страната. На последните парламентарни избори през 2021 г. около 27 000 гренландци са упражнили правото си на глас.
Парламентът на Гренландия има 31 места, а за постигане на мнозинство са нужни 16 депутати.
КОИ ПАРТИИ УЧАСТВАТ В ИЗБОРИТЕ
„Инуит атакагиит“
Управляващата лявоцентристка партия „Инуит атакагиит“ („Инуитско братство“, ИА), водена от премиера Муте Егеде, се бори за икономическа и политическа независимост на Гренландия, но все още няма конкретен план за постигането й.
ИА също така е против добива на уран и други радиоактивни материали, поради опасения за околната среда.
В момента партията има 11 места в гренландския парламент и е представена и в датския парламент (Фолкетинга) от Ааджа Кемниц. В датския парламент са предвидени две места за гренландски представители. ИА е заявила, че ще подхожда внимателно относно гласуването за независимост след общите избори, за да се избегнат негативни последици за икономиката и благосъстоянието.
„Сиумут“
Социалдемократическата партия „Сиумут“, водена от Ерик Йенсен, подкрепя постепенното овладяване на властта от Дания. По-рано „Сиумут“ предложи референдум в рамките на следващите четири години, но наскоро се оттегли от тази идея.
Партията предлага да се намали финансовият принос на Дания към местната икономика, който в момента е около 17 500 долара на човек, в период от 15 години докато Гренландия се движи към независимост.
Към момента „Сиумут“ разполага с 10 места в парламента на Гренландия.
„Налерак“
Левосоциалистическата партия „Налерак“ е основната опозиционна сила и активно призовава за пълна независимост.
Партията смята, че независимостта на Гренландия ще отвори нови икономически възможности, като планира да развива риболовния сектор, който генерира над 95% от износа на острова.
„Налерак“ е отворена за сключване на споразумение със САЩ в областта на отбраната, предлагайки модел на „свободно обединение“, при който Гренландия ще получи подкрепа и защита от САЩ без да става американска територия. Подобна структура може да се обмисли и с Дания или друга държава.
В момента „Налерак“ има петима депутати.
„Демокраатит“
Социално-либералната партия „Демокраатит“, водена от Йенс-Фредерик Нилсен, е за независимост на Гренландия с функциониращ свободен пазар.
Партията обаче призовава към предпазливост, за да се избегне потенциално понижаване на жизнения стандарт на населението.
„Демокраатит“ разполага с три места в сегашния парламент.
„Атасут“
Дясноцентричната консервативна партия „Атасут“, начело с Акалу Йеримиасен, е за продължаване на сътрудничеството с Кралство Дания и е против бързо преминаване към независимост, без предварителен детайлен план. Партията твърди, че Гренландия все още не е готова за независимост.
В момента партията има двама представители в парламента.
„Кулик“
Новосъздадената левичарска партия „Кулик“, оглавявана от Карл Ингеман, настоява за бързо обявяване на независимост и желае пълен контрол над ресурсите на острова. Според партията, това ще помогне за облекчаване на социалните и икономическите трудности на гренландците.