Сред основните цели на България в сектора на селското стопанство е усъвършенстването на позицията на земеделските производители в хранителната верига. Това подчерта министърът на земеделието и храните Георги Тахов по време на заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел, проведено на 27 януари, съобщиха от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
„Трябва да се уточнят условията на договорите между производителите и търговците, да се направят писмените договори задължителни и да се въведат задължителни механизми за медиация между фермерите и търговците“, добави министър Тахов по време на обсъждането на изменения в Регламента за общата организация на пазарите. В позицията на България е заложено средствата за финансовата помощ на производители и техни асоциации, извън сектора с плодове и зеленчуци, да се увеличат на 10 процента от стойността на продукцията, предложена на пазара.
Относно усъвършенстването на зелената структура в Общата селскостопанска политика, министър Тахов посочи, че е възможно плащанията да надхвърлят компенсаторния характер, като осигурят допълнителна мотивация за фермерите. Промените в екологичните ангажименти следва да бъдат насочени към справедливи финансови награди, които да се отпускат на фермерите въз основа на проверими и ясни критерии за дейности, полезни за околната среда и обществото, заяви той. Тахов подчерта важността на по-голямата гъвкавост при планирането на агроекологичните ангажименти с цел повишаване на ефективността на стратегическите планове.
С оглед на предстоящото преразглеждане на условията по Споразумението за асоцииране с Украйна, министър Тахов акцентира на необходимостта от договаряне на еквивалентни производствени стандарти за селскостопански продукти, както и на ефективни защитни механизми и предпазни клаузи, касаещи продукти, чувствителни за пазара на ЕС или за отделни страни членки.
Министърът подчерта нуждата от постоянен мониторинг и наличието на работещи инструменти, които да се активират навременно при нужда от защита на европейския пазар.
„Призоваваме Комисията да приема балансиран и устойчив подход, който да взема предвид изискванията на земеделския сектор в ЕС“, добави той.
По време на обсъждането на по-ефективната борба с нелоялните търговски практики и предотвратяване на злоупотреби с доминиращи позиции в хранителната верига, министър Тахов изрази подкрепа за предложението Европейската комисия да извърши анализ и консултации със земеделски производители и други заинтересовани страни. „Трудът на фермерите следва да бъде адекватно оценен и защитен в хранителната верига, за да се осигури тяхното препитание и устойчивост за гарантиране на хранителната безопасност в страните ни“, подчерта министърът.
Това заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство е първото за 2025 година, като следващото е предвидено за 24 февруари. Последното заседание за миналата година се е проведело на 9-10 декември.