На снимката: Сергей Лавров и Мевлют Чавушоглу
На снимката: Сергей Лавров и Мевлют Чавушоглу.

Министрите на външните работи на Русия и Украйна Сергей Лавров и Дмитро Кулеба  започнаха преговори в Белек, Южна Турция в рамките на първия контакт на високо равнище между Киев и Москва, откакто Русия нахлу в Украйна преди две седмици.

Срещата се състои в 5-звезден хотел в Белек. Въпросният хотел е известен с това, че там се състоя Срещата на Г-20 през 2015 година, в която участваха Барак Обама и Владимир Путин.

Посредник в срещата е турският външен министър Мевлют Чавушоглу.

Срещата започна с разминаване в декларираните намерения за теми на разговорите. Украинците поискаха да се говори за хуманитарни коридори, а руснаците – за признаването на Крим като руски, а ЛНР и ДНР – като независими републики.

„Двамата министри обсъждат възможна бъдеща среща на президентите Зеленски и Путин“, заяви от Москва говорителят на руския президент

Лавров и Кулеба и придружаващите ги делегации са настанени в различни хотели. Руската и украинската делегации няма да разговарят извън тройната среща на външните министри.

Преговарящите досега в Беларус групи са готови да се съберат веднага след срещата, ако на нея се постигне напредък.

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу и руският му колега Сергей Лавров и техните делегации преди срещата им с украинския външен министър Дмитро Кулеба
Турският външен министър Мевлют Чавушоглу и руският му колега Сергей Лавров и техните делегации преди срещата им с украинския външен министър Дмитро Кулеба

Тристранната среща на високо равнище между Турция, Русия и Украйна е част от усилията на Турция да посредничи между враждуващите страни.

Президентът Реджеп Тайип Ердоган, който настоява Турция да играе ролята на посредник, изрази надежда, че разговорите могат да предотвратят трагедия и дори да помогнат за постигане на споразумение за прекратяване на огъня.

Турските медии подчертават, че над 330 журналисти от 34 страни ще следят първия контакт на високо ниво между Москва и Киев след руското нахлуване в Украйна.

В сряда външният министър на Украйна изрази надежда, че руският му колега Сергей Лавров ще подходи искрено към преговорите в Турция за прекратяване на войната.

„Надявам се, че той ще подходи добронамерено към тези разговори, не от пропагандна гледна точка, а наистина със задачата да намери решение как да се сложи край на войната, водена от Русия“, заяви Дмитрий Кулеба във видеопослание, публикувано във Facebook. Кулеба заяви, че украинската страна „работи много усърдно“, за да направи разговорите „възможно най-ефективни“.

„Ще кажа откровено, че очакванията ми от тези преговори са ограничени, но определено ще се спрем на прекратяването на огъня, освобождаването на нашите земи и хуманитарните ни проблеми. Това вече не е проблем, това е катастрофа, създадена от руската армия. Отивам на тези преговори с твърда позиция“, заяви той.

Кулеба подчерта, че резултатът от преговорите зависи не само от украинската страна, но и от това „с какви инструкции и директиви отива на тези преговори г-н Лавров“.

Анализатори заявиха, че срещата между Лавров и Кулеба вероятно ще бъде напрегната, след като миналата седмица в интервю за CNN Кулеба описа Лавров като „Рибентроп на своето време“, сравнявайки го с външния министър на нацистка Германия през Втората световна война.

Посещението в Анталия е първото пътуване в чужбина за Лавров, откакто Русия беше изолирана от западния свят с жестоки санкции, които бяха насочени и към дългогодишния първи дипломат на президента Владимир Путин.

„Работим, за да спрем превръщането на тази криза в трагедия“, заяви Ердоган в сряда по повод предстоящите разговори в Анталия.

„Надявам се, че срещата между министрите ще отвори пътя към трайно прекратяване на огъня.“

Във форума в Анталия ще участва и директорът на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси, който ще разговаря с руски и украински представители, с които , ще обсъди „спешно въпроса за гарантиране на безопасността и сигурността на ядрените централи в Украйна.

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу и украинският му колега Дмитро Кулеба и техните делегации преди срещата им с руския външен министър 10/03/22.
Турският външен министър Мевлют Чавушоглу и украинският му колега Дмитро Кулеба и техните делегации преди срещата им с руския външен министър 10/03/22.

Активен неутралитет

Турция е традиционен съюзник на Украйна и доставя на страната безпилотни самолети „Байрактар“, които Киев използва в конфликта. Дроновете са произведени от фирма, чийто технологичен директор е зет на самия Ердоган. Турският президент обаче се стреми да поддържа добри отношения с Русия, от която Турция зависи в голяма степен за вноса на газ и приходите от туризъм.

Ердоган нарече руската инвазия „неприемлива“, но в същото време Анкара не се присъедини към западните санкции срещу Москва и отказа да затвори въздушното си пространство за руски самолети. Този активен неутралитет успя да изведе Турция в центъра на дипломатическата игра“, казва Берк Есен от Германския институт за международни отношения и сигурност.

Преговорите са стимул за Ердоган, който през последните години все по-често среща студен прием от страна на Запада заради едностранните турски операции в Сирия и опасенията за правата на човека. Турция преживява и тежка икономическа криза, която доведе до срив в стойността на лирата. Разрушаването на отношенията с Русия може да доведе до катастрофа за икономиката.

Сътрудникът на Вашингтонския институт Сонер Кагаптай заяви, че „ще бъде много изненадан“, ако преговорите в Анталия доведат до голям пробив, като други лидери, включително френският президент Еманюел Макрон и израелският министър-председател Нафтали Бенет, също се опитват да посредничат.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук