Срещата на ръководителите на водещите световни икономики в Рим започна с тяхна „семейна снимка“ съвместно със здравни работници, действали на първа линия в борбата с пандемията и с призив за осигуряването на повече ваксини за бедните държави, предадоха световните агенции.

Марио Драги с призив за здравните работници

Премиерът на Италия Марио Драги, който е домакин на форума на Г-20, отправи този призив във встъпителната си реч. Той подчерта, че докато 70 на сто от хората в богатите страни са ваксинирани, в бедните техният дял е едва 3 процента. Драги нарече този факт „морално неприемлив“.

Днешното заседание е посветено предимно на глобалното здраве и възстановяването на икономиката, а също на срещи в кулоарите между президента на САЩ Джо Байдън, германския канцлер Ангела Меркел, френския президент Еманюел Макрон и премиера на Великобритания Борис Джонсън, които ще обсъдят следващите стъпки по проблема с иранската ядрена програма.

Макрон: Ръстът на цените на електроенергията се нуждаят от консолидиран отговор на Г-20

Ситуацията с ръста на електроенергията изисква дългосрочен и консолидиран отговор от страна на Г-20, заяви днес президентът на Франция Еманюел Макрон.

„Ръстът на цените на електроенергията засяга целия свят. Ние ще оказваме без забавяне подкрепа на населението на Франция“, написа той в страницата си в Туитър.

Макрон призова партньорите от клуба Г-20 за солидарност към държавите, които имат нужда от подкрепа за целите на устойчивото икономическо развитие. По негови оценки, Г-20 заедно с МВФ може да насочи 100 млрд. долара за програми за развитие на икономиките на слабо развитите държави.

„Франция вече участва в този проект и аз призовавам партньорите да се присъединят към нас“, каза той.

Френският президент подчерта необходимостта от оказване на спешна помощ на уязвимите страни в борбата с коронавируса. Той сподели, че Париж вече е предоставил около 67 млн. дози ваксина, а до средата на 2022 г. това количество ще достигне 120 млн. Макрон призова лидерите на Г-20 да увеличат своите усилия в тази област.

„Солидарност, прозрачност и партньорство при производството на ваксини – само така ще победим вируса“, заяви той.

Владимир Путин: Увеличението на бюджетните дифицити носи риск от висока инфлация

Увеличаването на бюджетните дефицити по света крие рискове от висока глобална инфлация, заяви руският президент Владимир Путин по време на срещата

„Прекомерното стимулиране се превърна в обща нестабилност, покачване на цените на финансовите активи и стоките на определени пазари – енергия, храни и т.н. Основната причина за тези явления е сериозния бюджетен дефицит в развитите икономики. Това е основната причина“, каза Путин.

По думите му тяхното запазване създава риск от висока глобална инфлация в средносрочен план, което не само увеличава рисковете от спад на бизнес активността, но и консолидира и задълбочава неравенството.

Руският лидер заключи, че „прекомерното стимулиране е довело до обща нестабилност, покачване на цените на финансовите активи и стоки на определени пазари. Според него, е важно да се предотврати развиването на спиралата на стагфлация, а да се работи за нормализиране на бюджетната и паричната политика, да се подобри качеството на управление на структурата на търсенето в икономиката, да се определят икономически приоритети, на първо място най-вече за преодоляване на проблемите на неравенството и повишаване на благосъстоянието на гражданите.

Китай иска глобално сътрудничество за ваксините

Китайският президент Си Дзинпин предложи инициатива за глобално сътрудничество в областта на ваксините срещу коронавирус.

Китайският президент призова за насърчаване на взаимното признаване на ваксините срещу коронавирус, визирайки списъка на Световната здравна организация с ваксини за спешна употреба.

„Необходимо е да се третират справедливо различните ваксини. Разчитайки на списъка на СЗО с ваксини за спешна употреба, трябва да се насърчава взаимното признаване на ваксините“, добави той.

Президентът на Китайската народна република призова Г-20 да се придържа към откритостта, взаимноизгодното сътрудничество и да защитава принципа на многостранност. Китайският лидер предложи да се проведе международен форум за стабилността на производството и веригите за доставки.

Това е първата присъствена среща на лидерите на страните от Г-20 от началото на пандемията. Основните акценти в нея ще са глобалното възстановяване, енергийната криза, стимулираща по-високите цени на горивата и комуналните услуги, както и новите огнища на COVID-19 и блокирани вериги за доставки.

Очаквайте подробности

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук