Източно партньорство

На една маса бяха събрани лидерите на страните членки и колегите от Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна. Участниците приеха заключително заявление, в което са изброени 20 стратегически цели.

Документът не съдържа обещания за членство на страните-участници, а програмата съдържа само признание за техния стремеж към евроинтеграция. За членство се борят три страни – Украйна, Грузия и Молдова, докато другите три – Армения, Азербайджан и Беларус – са напълно удовлетворени от текущите отношения.

„Лидерите съгласуваха 20 практически цели, които трябва да бъдат изпълнени до 2020 година и да доведат до практически резултати за всички участници в програмата „Източно партньорство“, пише в документа. Всички цели са формулирани на принципа за „укрепване, разширяване, задълбочаване и придвижване“ и са групирани в пет различни области.

В първия блок от „системни задачи“ влизат три позиции: „задълбочаване на контактите с гражданското общество и неправителствените организации, повишаване на половото равенство и борба с дискриминацията, засилване на стратегическите комуникации, плурализма на мненията и свободата на медиите“.

Вторият блок е икономически и в него има пет задачи: подобряване на инвестиционния климат и разкриване на потенциала на средните и малките предприятия, ликвидация на провалите във финансовата инфраструктура (т.е. осигуряване на достъпно кредитиране), създаване на нови работни места, хармонизация на условията за работа на цифровите пазари и развитие на търговията между всички страни от „Източното партньорство“ и ЕС.

Третият блок се отнася за засилването на държавните институции и включва четири задачи: укрепване на върховенството на закона и борба с корупцията, поддръжка и реализация на ключови съдебни реформи, поддръжка за реформите в държавния апарат, активизация на сътрудничеството в сферата на сигурността.

В четвъртия блок влизат четири цели за обединението на транспортната и енергийната инфраструктури, развиването на енергоефективността и засилването на борбата с климатичните промени. В последния, пети, блок са целите за „укрепване на обществото“, който също съдържа четири точки – прогрес по визовата либерализация и развиване на мобилността, повишаване на инвестициите за развиване на навиците на младежите, създаване на Европейско училище за студенти от страните от „Източното партньорство“, включването на тези страни към програмите на ЕС за обмен на студенти и поддържане на научни изследвания.

Що се касае до бъдещата визова либерализация, то еврокомисаря по разширяването Йоханес Хан по-рано специално разясни, че това не се отнася до Украйна, Грузия и Молдова, които вече получиха своеобразен безвизов режим за краткосрочни пътувания на своите граждани.

Следващата среща на върха на „Източното партньорство“ трябва да се състои през 2019 година, като главната тема ще е обсъждането на прогреса по изпълнението на амбициозната програма от 20 цели до 2020 година, пише в заключението на документа. Мястото на срещата все още не е уточнено.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук