Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че възнамерява да се срещне с Путин „много скоро“ след като се върне в Белия дом на 20 януари.
Завчера близък сътрудник на Тръмп каза, че той ще разговаря по телефона с Путин през следващите дни или седмици.
Конфликтът в Украйна се е превърнал в „месомелачка за хора и ресурси“ като Първата световна война, но „с последици като Трета световна война“, заяви в интервю за телевизия Ей Би Си Майк Уолц – републиканец от Камарата на представителите, когото бъдещият президент на САЩ избра за свой съветник по въпросите на националната сигурност – и допълни, че не е реалистично да се очаква пълно изтегляне на Русия от Украйна, пише БТА.
Вчера Тръмп каза пред телевизия „Нюзмакс“, че
възнамерява да се срещне „много скоро“ с Путин,
но не посочи конкретен график.
Това би била първата среща между президенти на САЩ и Русия след началото на войната в Украйна преди близо три години.
И аз зная, че (Путин) иска да се срещнем, и това ще стане много скоро. Бих го направил и по-рано, но…(е по-добре) да встъпя в длъжност. За някои от нещата трябва да сте (в Белия дом)“, заяви Тръмп. Без да навлезе в подробности, той каза, че „има само една стратегия“ и всичко зависи от Путин, „за когото нещата също не вървят много добре“.
Инвазията на Русия в Украйна е довела до смъртта на стотици хиляди хора, а милиони са принудени да напуснат домовете си. Войната предизвика най-дълбокия разрив в отношенията между Москва и Запада от Карибската криза през 1962 г., отбелязва Ройтерс.
В същото време сръбският президент Александър Вучич предлага да бъде посредник за срещата.
„Видях, че президентът [Вучич] изрази своето мнение. Очевидно идеята ще бъде проучена във Вашингтон“, каза американският посланик в Сърбия Кристофър Хил пред репортери на прием, организиран от външния министър на Сърбия Марко Джурич за посланици и ръководители на мисии по случай Нова година, която в Сърбия се посреща днес по Юлианския календар.
Хил добави, че все още не е чул нищо от Вашингтон във връзка с предложението.
„Ще кажа обаче, че винаги когато президентът Вучич има размисли по дадена тема, хората много внимателно разглеждат тези размисли. Това е всичко, което наистина мога да кажа, защото това беше новина за мен“, каза Хил.
На въпрос каква е личната му позиция по предложението на Вучич, Хил каза, че не е готов да го коментира.
„Мога само да кажа, че хората във Вашингтон, сигурен съм, ще разгледат тази идея“, каза Хил, който приключва мандата си в Белград следващата седмица и се завръща в САЩ.
На този фон украинският президент Володимир Зеленски поддържа тезата, че разполагането на европейски войски в страната би послужило като спирачка на действията на Путин.
Идеята за изпращане на европейски войски в Украйна бе спомената няколко пъти през последните месеци на фона на предположенията за възможни бъдещи мирни преговори между Москва и Киев, отбелязва АФП.
Смята се, че този контингент би имал за задача да гарантира спазването на хипотетичното прекратяване на огъня между двете страни в конфликта, за каквото призовава повторно избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп, който ще се завърне в Белия дом след една седмица.
Миналата седмица Зеленски коментира, че евентуалните чуждестранни войски биха били „един от най-добрите инструменти“ за да бъде „принудена Русия да склони на мир“, посочва АФП.
Зеленски каза, че е обсъдил със своя френски колега Еманюел Макрон подкрепата за Украйна и евентуалното разполагане на чуждестранни войски в страната – идея, която е споменавана през последните месеци от съюзници на Киев, предаде Франс прес.
„Разговорът беше доста дълъг и подробен. Обсъдихме подкрепата за отбраната, различните форми на защита, пакетите с оръжия за Украйна“, обяви Зеленски в традиционното си вечерно обръщение в социалните мрежи.
Той добави, че с Макрон са разговаряли още за закупуването на снаряди за Украйна, разполагането в страната на контингенти от партньорски държави и подготовката на украинските военнослужещи.