При затварянето на борсата днес индустриалното средно ниво на „Dow Jones” беше 27 390,27, което е спад с 2,0% или около 570 пункта. За два дни индексът се срина с цели 7%.
Широко базираният „S&P 500” е спаднал 1.9 процента до 3165.03, докато технологично богатият „Nasdaq Composite Index” е спаднал с 1.7 процента до 9 067.84.
Спадът във вторник е по-голям в сравнение с първия ден от седмицата, след като основните индекси се понижиха с повече от три процента в понеделник заради нарастващите тревоги, свързани с разпространението на коронавируса извън Китай.
Спадът дойде, след като американските компании изтъкнаха потенциални въздействия от коронавируса, включително по-малко приходи от туризъм и проблеми с веригата на доставки.
„Малко по малко американските инвеститори виждат как перспективите за глобален растеж намаляват“, заяви Грегори Волохин от „Meeschaert Financial Services”.
„С новините от последните три-четири дни е трудно да бъдем оптимистични“, каза той.
Акциите на „Mastercard” се понижиха с 5,3 процента, тъй като се предвижда, че ръстът на продажбите през първото тримесечие ще бъде с два до три процентни пункта под предходната прогноза, поради ударите върху трансграничния трафик и електронната търговия, нанесени от епидемията.
„Macy’s” спадна с 4,9%, тъй като предупреди, че коронавирусът е засегнал неговата верига за доставки и продажбите от задгранични туристи. Но ръководителите на компании казаха, че е твърде рано да се оценява тоталният удар от епидемията.
„United Airlines” загуби 6,0%, след като оттегли прогнозата си за целогодишна печалба, позовавайки се на несигурността, създадена от вируса. Компанията е загубил 100 процента от търсенето на краткосрочни пътувания до Китай и около 75 процента от търсенето за останалата част от транс-тихоокеанските си маршрути.
СПАД В БРОЯ НА ЗАРАЗЕНИТЕ
Междувременно китайските власти съобщиха, че броят на починалите от новия коронавирус в Китай продължава да намалява.
Националната здравна комисия съобщи днес, че 52 души са починали от вируса вчера срещу 71 в понеделник.
При това броят на смъртните случаи е най-ниският от три седмици, отбелязва Франс прес.
Общо 2715 души са починали досега от епидемията в Китай.
Потвърдените новите случаи на заразата в страната вчера са 406 – спад спрямо 508-те в понеделник. Така общият брой на потвърдените случаи в Китай без Хонконг и Макао вече е 78 064.
Всичките 52 нови смъртни случая от вчера са в провинция Хубей – епицентъра на епидемията.
В понеделник там от вируса са починали 68 души.
Огромната част от новите случаи на заразени хора в Китай вчера – 401 от общо 406 – очаквано са в Хубей. Ден по-рано бе съобщено за 499 новозаразени в централната китайска провинция.
По данни от края на вчерашния ден в Хубей са регистрирани 65 187 случая на заразата и 2615 починали.