Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, който определя списъка с ограничителни мерки, под чиито удари може да попадне Русия по така нареченото „дело Скрипал”.
Според публикувания на страницата на Белия дом документ, санкциите предвиждат противодействие при предоставянето на заеми, финансови ресурси или техническа помощ от страна на международни финансови институции. Такова противодействие САЩ могат да окажат чрез представителите си в тези организации (например МВФ, Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и други).
Предвижда се забрана за всички банки в САЩ да предоставят какъвто и да е заем или кредит на правителството на определена държава, с изключение на заеми или кредити за закупуване на храни или други селскостопански стоки и продукти.
Съгласно указа, изпълнението на въведените санкции е възложено на министъра на финансите на САЩ, съгласувано с държавния секретар.
Указът е подписан в подкрепа на изпълнението на закона „За контрол над химическите и биологическите оръжия” от 1991 г., по силата на който преди година е приет първият пакет от санкции срещу Русия по делото Скрипал. Законът предвижда редица мерки, от които президентът може да избере няколко. Русия или която и да е друга държава не са споменати в указа.
По-рано високопоставен представител на американската администрация заяви, че САЩ въвеждат втори пакет санкции срещу Русия заради делото Скрипал, тъй като Москва не е предоставила необходимите гаранции в рамките на американското законодателство.
Както е известно на 4 март 2018 г. в английския град Солсбъри според британските власти бившият служител на ГРУ Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия бяха отровени, което предизвика голям международен скандал. Лондон смята, че руската държава е замесена в отравянето на Скрипал с веществото А234, Москва категорично отрича това. Руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви през май 2018 г., че делото Скрипал пропада поради липсата на каквито и да било доказателства за вината на Русия.