Стършел

Има ли здравна мафия у нас или да? Този въпрос се появи за кой ли път, когато Министерският съвет даде зелена светлина за частната детска болница „Мама и аз“, но това повиши общественото напрежение и след ден служебният премиер Д. Главчев отмени решението. Проблемът възникна, защото държавният проект за национална детска болница буксува 10 години и строежът є необяснимо се бави от различни институции. А Румен Радев веднага се възползва от политическия скандал. „По време  на служебните правителства, за които носех отговорност, бяха отбити всички лобистки опити за приватизиране на детското здравеопазване – похвали се той. – Кабинетът на Гълъб Донев осигури терен за изграждането на национална детска болница и изготви подробен план.“ Истината за действията на неговия прехвален служебен кабинет обаче е съвсем друга.

Стършел
Гостува неделно на ДЕБАТИ.БГ

Тогавашният здравен министър Стойчо Кацаров замрази процеса за отчуждаване на терен за детската болница. И предложи безумното решение, вместо на собствен терен, тя да бъде сбутана някъде в двора на Правителствената болница „Лозенец“. А за капак президентското правителство отказа да задели от държавния бюджет 100 милиона лева за строежа є.

Клиника за малчуганите няма, но се харчат милиони за заплати и доста хора добре се препитават в дружеството „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД. То има съвет на директорите, председател на съвета на директорите, изпълнителен директор, отдели за обществени поръчки, за стопанска дейност, за финансов контрол, за вътрешен одит, счетоводство, правен отдел, технически сътрудник, информационно обслужване, дори връзки с обществеността и протокол имат. Само детска болница няма. Това кухо държавно предприятие, което от години източва джобовете на данъкоплатците без никакъв реален резултат, се критикува и в Народното събрание, но то продължава безсмисленото си съществуване. А през това време частните болници продължават да никнат като гъби. Колко от тях обаче са нужни? В София има 70 болници, в цяла Австрия също са 70; у нас са 380. Но населението на Австрия е над 9 милиона и расте, а в България е 6 млн. 447 хил. и постоянно намалява.

И от самолет се вижда, че ситуацията у нас е ненормална. И става все по-ненормална. Във Варна например ще се строи огромна частна болница с 500  легла, но регионалната здравна каса и лекарският съюз са против, понеже в града няма никаква нужда от нея. В морската столица има цели 22 болници и от това свръхпредлагане се запълва едва 47 процента от легловата база. Въпреки отрицателното становище на компетентните институции във Варна НЗОК и здравното министерство дадоха зелена светлина на новата болница. Тя ще  бъде клон на столичната МБАЛ „Света София“, обяснява д-р Христо Мазнейков, който е от инвеститорите на проекта. Той е известен с това, че е осъждан за причиняване на смърт по непредпазливост на свой пациент. А през 2023-а декларира пред КПКОНПИ, че като управител на „Света София“ си е определил месечна заплата от 137 000 лева. Което прави 1 645 000 годишен доход. Но той не е изключение.

И други негови колеги стават милионери в бели престилки. Това е така, защото основната задача на една частна болница е да печели, а на държавните и общинските – да лекуват. Това особено пролича при КОВИД-пандемията, когато те понесоха основната тежест. При тях няма отказ, те лекуват всичко, докато частниците сами избират какво. Затова нямат отделения за спешна помощ, понеже те водят до огромни загуби заради постоянния поток от неосигурени пациенти, които често остават за дълъг престой. Затова няма и частна инфекциозна болница или пък с гнойно-септична хирургия, защото лечението е сложно, а икономическият ефект – малък. А има много по-лесни начини за печалба. От години се говори, че частните болници източват огромни средства от здравната каса с фиктивни операции и скъпоструващо лекуване на несъществуващи пациенти. А получените по клинични пътеки пари отиват за щедри заплати. Това се констатира и от десетки проверки на министерството на здравеопазването. На болниците се съставят актове за ужким лечение, но досега здравната каса не е отнела лиценза на нито една, въпреки че е длъжна по закон при доказани измами. Дали защото част от източените милиони не се пренасочват в джобовете и на най-високопоставените чиновници, които трябва да санкционират мошениците в бели престилки?

Сергей Трайков

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук