комисии

Днес бюджетната комисия се събира в Народното събрание за първото си заседание. Съставът на ключовата комисия беше попълнен в последния работен ден на парламента преди ваканцията на депутатите, но без да бъде избрано ръководство. За да може обаче, комисията да започне бързо работа, бившият финансов министър в кабинета „Петков“ и настоящ депутат от ПП Асен Василев ще ръководи заседанията.

Бюджетната комисия ще започне разглеждането на бюджета за тази година, който беше внесен от Министерския съвет. Очаква се да бъде изслушана и финансовата министърка Людмила Петкова. Паралелно с това се предвижда да бъде разгледан и Законът за приходите и разходите в държавата, който ще бъде валиден до приемането на бюджета за 2025.

Изготвеният от служебния кабинет бюджет беше остро критикуван, заради голямото увеличение, което предлага в парите, които получават чиновниците. „Перо „Персонал“ има увеличение от 36% при предвидена 2,5 % инфлация. За лекари и учители това увеличение е между 14 и 17%, за МВР е 51%, за ДАНС е 61%, за ДАТО е 75% увеличение на заплатите, за Министерски съвет е 30%.

Освен това, в безпрецедентен ход, Българската народна банка заяви в своя позиция, че в този му вид бюджетът застрашава приемането на еврото.

Според БНБ заложените параметри в разходната част на бюджета предполагат значително нарастване на преразпределителната роля на държавата в икономиката през 2025 г. при планирани общи бюджетни разходи по Консолидираната фискална програма в безпрецедентен размер от 46% от БВП, какъвто не е наблюдаван в периода от 1998 г. до сега.

„Продължаващото силно нарастване на текущи бюджетни разходи с постоянен характер и поддържането на бюджетни дефицити, които са близки до 3% от БВП, води и до значително нарастване на рисковете пред фискалната устойчивост на страната и също така застрашава постигането на целта за приемане на еврото в България във възможно най-кратки срокове, тъй като се създават рискове за изпълнението както на Маастрихтския критерий за бюджетен дефицит, така и на критерия за ценова стабилност“, обобщава БНБ в позицията.

В позицията си от институцията подчертават, че текущите бюджетни разходи се предвижда да достигнат изключително високия размер от 38.2% от БВП.

Проектът на бюджет беше критикуван и от Института за пазарна икономика. Според становището им Финансовото министерство не е спазило законовите изисквания за сроковете, в които трябва да бъде представена план-сметката.

„Вместо бюджетът да бъде показан на обществото и да има време за обществено обсъждане, Министерство на финансите проведе затворени обсъждания с избрани групи и влезе в режим “управление на слуховете”, тествайки в общественото пространство различни предложения и мерки“, коментират в становището от ИПИ.

Според икономистите бюджетът предлага промяна във финансовото управление на страната, като се предвижда „прекомерна намеса на държавата в живота на българите – рекордно ниво на разходите, нови данъци и ясна заявка за увеличение на данъчната тежест върху работещите българи и бизнесите „на светло„.

Срещу така предложения бюджет се обявиха и някои финансисти и икономисти.

По думите на банкера Левон Хампарцумян, ако този проектобюджет бъде приет, „трябва да целунем мечтата за еврото за довиждане и повече да не се занимаваме с това“.

„Така както е направен проектобюджетът за 2025 г. е неизпълним. Дори и да го гласуват, той ще може да се изпълнява може би в едно тримесечие. След това биха се наложили някакви корекции. От тази гледна точка той е провокация, която трябва да пречи да се създаде правителство.В момента сме в процедура, която ще завърши с катастрофа“, коментира Хампарцумян.

Според бившия социален и икономически министър Лидия Шулева няма добра дума за този бюджет.

„3-годишната рамка е притеснителна, защото тя означава край на фискалната стабилност на страната. Това означава атака по борда. Цялата тригодишна рамка с увеличаване на разходните тавани над 40% и всички очаквания за повишаване на дефицита, са нарушаване на фискалната стабилност, която съществува повече от 25 години“, обясни Шулева.

Най-вероятно Асен Василев бе избран да ръководи заседанията на новоизбраната бюджетна комисия, за да изготви един проевропейски бюджет, с който да покрием критериите за влизане в еврозоната. Припомняме, че в последните години, когато Василев, като финансов министър, отговаряше за бюджета на страната той успяваше да изготви изключително балансиран бюджет, с пари за хората, и отговарящ на условията за еврото. Ако и сега успее да с справи с тази задача, това би могло да доведе до политически дивиденти за него и за партията му „Продължаваме промяната“. Но може да се случи и точно обратното – да понесе гнева на полицаи и военни, които няма да получат обещаното им неправомерно увеличение на заплатите.

Прогнозата на ДЕБАТИ.БГ е, че най-вероятно Василев и бюджетната комисия ще предложат един балансиран бюджет, който да запази шансовете на България за еврозоната, който да осигури едно добро нарастване на заплати и пенсии с около 10 на сто, а не с 30-40 на сто, както искат противниците на еврото в у нас. Може обосновано да се предположи, че ако приходите  догодина растат, както и през 2024г., увеличение от около 10% би било  логично и би удовлетворило  очакванията и на пенсионерите, и на чиновниците, и на полиците, и би запазило страната в рамките на икономическата разумност. Защото няма сфера, в която заплати да се вдигат с 30% без последствия, при 2-3% инфлация. Абсолютно неразумно е и да се вдигат възнаграждения на калпак. Цивилизованият начин е да се вдигне бюджета на всяко отделно министерство, а от там нататък ръководителите му да решат кой е работил повече или по-малко и кой заслужава увеличение.

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук