Празник на София
Снимка: БТА

Днес София е различен град, заяви кметът на столицата Йорданка Фандъкова в своето слово на тържеството по повод 17 септември – Денят на София. 

„Честит празник на вярата, надеждата и любовта. Честит празник на любимата София“, заяви Фандъкова пред присъстващите на тържеството.

„В този празничен ден бих искала да се обърна с огромно „благодаря“. Благодаря ви за доверието, то ми даде увереността и силата да ръководя развитието и промяната на града вече 14 години. Благодаря и за подкрепата, тя ми даваше смелостта да започна големи проекти един след друг, защото София трябваше да догони, да изпревари и нямаше време за губене. В това темпо на работа вие бяхте най-верните ни партньори. Усетихме какво е да живеем в град, в който всяка година се строи и реновира, и това безспорно изморява. Заедно наложихме скорост на промяната, каквото градът ни не познаваше“, обърна се Фандъкова към гражданите на града.

„Най-хубавото е, че всички сме забравили какво беше, когато започнахме. Няма нищо по-мотивиращо и от добрите думи, и от критиките. В работата са необходими и двете. Уверена съм, че не бихте позволили нито на агресията, нито на популизма да ръководят бъдещето на нашия град. За управлението на град е нужен характер, а не двоен морал“, каза още тя в словото си.

По повод празника председателят на парламента Росен Желязков прие рапорта на почетния караул на Националната гвардейска част. Тържествен водосвет бе отслужен от свещеници от Българската православна църква.

Знамето на Столична община бе тържествено издигнато на пилоните пред храм „Света София“
Знамето на Столична община бе тържествено издигнато на пилоните пред храм „Света София“/ Снимка: БТА

На церемонията присъстваха още вицепрезидентът Илияна Йотова, председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев, политици, общественици и граждани.

Знамето на Столична община бе тържествено издигнато на пилоните на площада под звуците на химна на България, изпълнен от гвардейския духов оркестър.

Творци и общественици получиха званието „Почетен гражданин на София“ на празника на града

Столичният общински съвет награди четирима творци и общественици със званието „Почетен гражданин на града“ на днешната си тържествена сесия, посветена на Деня на София – 17 септември.

С отличията бяха наградени художникът и преподавател проф. Станислав Памукчиев, поетът Георги Константинов, писателят Георги Господинов и президентът на Фондация „Америка за България“ Нанси Шилър.

Президентът на фондация "Америка за България" Нанси Шилър получи наградата „Почетен гражданин на града“
Президентът на фондация „Америка за България“ Нанси Шилър получи наградата „Почетен гражданин на града“/ Снимка: БТА

С „Почетен знак на Столична община“ бяха отличени читалище „Петър Берон“ и преводачите Анджела Родел и Мари Врина.

„Може би живеем в твърде непоетично време, което е така рамкирано от финансови, от други интереси. Но в същото време като че ли все повече хора опитват да пишат поезия. Това е доста учудващ факт, но може да се открие в интернет, но има и действителни постижения, които лично мен ме радват“, заяви Георги Константинов пред БНР.

Столичната община отличи творци и творчески колективи с принос в областта на културата

Столичната община връчи Наградите за ярки постижения в областта на културата за 2023 г. на церемония в Софийската градска художествена галерия. С тях бяха отличени творци и творчески колективи с високи достижения в няколко категории. Бяха връчени и присъдената специална награда на София и наградата на журито.

 София празник
Снимка: БТА

Специалната награда на София получи проф. Кирил Топалов, който получи отличието си от кмета на града Йорданка Фандъкова.

Наградата в област „Театър“ отиде при актьора Владимир Пенев. Отличието му връчи заместник-кметът на София Мирослав Боршош.

Проф. д-р Сава Димитров получи наградата в категория „Музика“. Връчи му я Светослав Николов, член на журито.

В областта „Художествена фотография“ наградата бе за Гергана Мудова от фондация „Мусиз“, която я получи от миналогодишния ѝ носител фотографът Иван Шишиев.

В област „Литература“ отличието бе за проф. Божидар Манов, връчено му от Светлозар Желев, член на журито.

За „Критика и журналистика“ отличието отиде за водещия по БНТ Димитър Стоянович.

Наградата в област „Визуално-пластично изкуство“ бе връчена на Софийската градска художествена галерия, а от името на културната институция я прие Аделина Филева. Наградата връчи общинският съветник Диян Стаматов.

Оркестърът за народна музика на БНР бе отличен с наградата в област „Фолклорни сценични изкуства“. Проф. д-р Георги Петков, член на журито, я връчи на диригента на оркестъра Димитър Христов.

В област „Архитектура и естетизация на градската среда“ отличието получи екип реставратори, участващи в реставрацията на емблематична за София сграда на Българската академия на науките.

С наградата в област „Кино“ бе отличен Иван Павлов за филма „Пролетно равноденствие“. Наградата му връчи Иван Тонев, член на журито.

С наградата в област „Танцово изкуство“ бе отличен Балет „Арабеск“. От името на балетния състав отличието получи Боряна Сечанова, връчено ѝ от директора на Дирекция „Култура“ Биляна Генова.

Наградата на журито бе присъдена на Ицках Финци, отличието му връчи председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук