Йенс Столтенберг
На снимката: генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди, че Украйна и нейните поддръжници ги очаква тежка зима през следващите месеци, но призова обществеността в западните страни да запази вяра в техните усилия, като заяви, че войната е в критична точка, тъй като Русия губи някои територии, предаде „Асошиейтед прес“. 

„Трябва да сме подготвени поне за тази зима, защото няма признаци Русия да се откаже от целта си да поеме контрола над Украйна“, заяви Столтенберг пред „Асошиейтед прес“ в кулоарите на среща на поддръжниците на Украйна, водена от САЩ, в Рамщайн, Югозападна Германия.

„Войната в Украйна наближава ключов момент, в който виждаме, че руската офанзива в Донбас е спряла. Виждаме, че украинците са успели да отвърнат на удара, да нанесат ответен удар и да си върнат някои територии“, каза той.

Най-тежка е задачата, пред която са изправени украинските въоръжени сили, повече от шест месеца в конфликт, който някога беше разглеждан от руския президент Владимир Путин като военна интервенция, която вероятно ще продължи няколко дни, но сега се е превърнал в изтощителна война.

Докато Украйна търсеше оръжия и боеприпаси, сега тя се нуждае от зимно оборудване. По време на срещата в четвъртък германският министър на отбраната Кристин Ламбрехт заяви, че страната ѝ ще достави оборудване за производство на електроенергия, палатки и други материали. Но е необходимо още.

„Зимата наближава, а зимата ще бъде тежка на бойното поле в Украйна. Знаем, че размерът на украинската армия сега е приблизително три пъти по-голям от този, който беше през миналата зима“, каза Столтенберг. „Те спешно се нуждаят от повече зимни униформи, от генератори, които създават електричество, топлина, а също така, разбира се, от палатки и други неща, които могат да им помогнат да преживеят зимата„.

Столтенберг заяви също, че НАТО работи с отбранителната индустрия, за да проучи начини за увеличаване на производството на оръжия, за да се отговори по-добре на нуждите на Украйна и да се попълнят арсеналите на съюзниците, които предоставят всякакви видове оръжия и отбранителни системи.

„Видяхме, че по време на кризата с COVId-19 индустрията успя да увеличи производството на ваксини и сега до известна степен трябва да имаме същия подход – бързо да увеличим производството на оръжия и боеприпаси“, каза той пред АП.

Обръщайки се към американската, канадската и европейската общественост, страдаща от високите цени на енергията, инфлацията и опасенията за доставките на храни, Столтенберг ги призова да запазят вярата си, като заяви, че цената на прекратяването на подкрепата сега би била твърде висока, за да се плати.

„Разбирам, че много хора са разочаровани и всъщност усещат болката в страните от НАТО от нарастващите цени на енергията, разходите за живот. Но в същото време не трябва да забравяме, че цената, която плащаме, се измерва в пари, в щатски долари, лири или евро, докато цената, която плащат украинците, се измерва в загубени животи всеки ден“, каза той.

„Ако президентът Путин спечели в Украйна, тогава светът ще стане по-опасен. Тогава той ще види, че е възнаграден, че може да постигне това, като използва брутална военна сила, като нахлуе в съседната страна, като грубо нарушава международните правила и атакува невинни цивилни“, каза бившият норвежки премиер.

Столтенберг не пожела да даде подробности за това колко дълго може да продължи конфликтът, но заяви, че той ще приключи в някакъв момент, на масата за преговори. Той заяви, че на Украйна, като суверенна и независима страна, трябва да се помогне да премине през тази война, за да укрепи позициите си при евентуални бъдещи мирни преговори.

„Ако президентът Путин и Русия спрат да воюват, тогава ще имаме мир. Ако Украйна спре да воюва, тогава тя ще престане да съществува като независима държава. Затова трябва да продължим да оказваме подкрепа“, каза той.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук