В затвора в украинския град Одеса избухна масов бунт на 500 затворници, като те подпалиха сгради и нараниха 7 души, съобщиха служители.
Властите разположиха няколкостотин полицаи и войници от Националната гвардия, за да помогнат в потушаването на безредиците.
Насилието избухна в черноморския пристанищен град, тъй като властите планираха да преместят няколко затворници в друг затвор, съобщиха служители, добавяйки, че ситуацията сега е под контрол.
Затворниците са нападнали и ранили 7 служители и са подпалили машина и няколко зони, включително затворническата библиотека, съобщиха от украинската затворническа служба.
Руслан Форостяк, регионален полицейски говорител, каза пред АФП, че бунтовниците са се барикадирали в жилищните помещения.
Омбудсманът за правата на човека Людмила Денисова заяви, че бунтовниците са взели и трима медици и трима надзиратели като заложници, но по-късно съобщи във Фейсбук, че „са били освободени“.
Най-малко шестима мъже, които са пристигнали на мястото, за да подкрепят затворниците, са били задържани.
Източник на органите на реда каза пред местните медии, че една от причините за бунта е лошото качество на храната.
Създаден през 60-те години, когато Украйна е част от Съветския съюз, затворът, наказателна колония № 51, може да побере до 1 500 затворници.
До голяма степен наследени от съветската епоха, затворите в Украйна са известни с тяхната мизерия. Понастоящем в около 140 затвора има 57 000 затворници.
Историческото пристанище на Одеса е многоетнически град с население под един милион души.
Градът е свидетел на редица бунтове в миналото, особено в началото на 20-ти век.
През юни 1905 г. моряците на бойния кораб „Потьомкин“ се разбунтуваха срещу лошото месо, поеха контрола над кораба и отплаваха за Одеса, станали част от широко разпространени протести срещу цар Никола II.
Инцидентът е увековечен във филма на Сергей Айзенщайн „Боен кораб Потьомкин“.