Ръководството на Министерството на земеделието и храните е ангажирано изцяло с усилията за възстановяване на „Напоителни системи“ в предишния им вид, с цел намаляване на загубите и внедряване на нови решения, които да бъдат полезни за фермерите. Това изказване направи в Русе заместник-министърът Янислав Янчев.
Той присъства на откритие на изложението „Дунавски овощари“. В събитието взеха участие над 40 участници от България, Румъния и Унгария в зала „Арена Русе“.
Припомняме, че председателят на Управителния съвет на сдружение „Съюз на дунавските овощари“ Николай Колев сподели, че поради неработещите „Напоителни системи“ и сегашните сушави условия производителите се сблъскват с година на лоши добиви и качество.
Янислав Янчев подчерта, че Министерството на земеделието и храните остава в подкрепа на сектора.
„Днес беше обявено от службата „Коперник“ на Европейския съюз, че 2024 г. се очаква да бъде най-горещата до сега, откакто започнаха измерванията. За региона се реализират два важни проекта за възстановяване на „Напоителни системи“ – в Бели Лом и Попово. Планираме и следващи инициативи за рехабилитация,“ добави Янчев.
Колев спомена, че поради работа по прибиране на реколтата, някои производители са пропуснали сроковете за подаване на документи за обвързана помощ.
„Ние работим заедно с министерството и Държавен фонд „Земеделие“, за да намерим решение, тъй като тези средства са изключително необходими за фермерите,“ отбеляза Колев.
Заместник-министърът Янчев добави, че се полагат усилия за намаляване на бюрокрацията.
„Трябва да намерим баланс. Въпреки усилията, не можем да достигнем до 100% от фермерите чрез електронни канали и облекчаването на административната тежест не може да се осъществи веднага. Действията напредват постепенно,“ коментира Янчев.
Овощарите посочват, че имат добри отношения с големите хипермаркети, но имат трудности с реализацията на продукцията си заради липсата на преработвателно предприятие в региона, поради което търсят алтернативи и в чужбина.