Ал Хамуи

Сирийските бунтовници са започнали да планират военното нападение, което свали режима на Асад, преди година. Това е станало в изключително добре подготвена операция, в която е разгърнат нов отряд с дронове и е имало тясна координация между опозиционните групи в цялата страна.

Това става ясно от разкрития пред британския The Guardian на върховният главнокомандващ на бунтовническите сили – Абу Хасан ал-Хамуи.

В първото си интервю пред чужда медия след падането на 54-годишното управление на Башар ал-Асад ръководителят на военното крило на Хаят Тахрир ал-Шам (HTS), говори за това как неговата групировка, базирана в северозападната част на страната, комуникира с бунтовниците на юг, за да създаде единна военна стратегия с цел окончателно обкръжаване на Дамаск от двете страни посоки.

Той казва, че въпреки че планирането на операцията за свалянето на Асад, наречена „възпиране на агресията“, е започнало преди година, но групата се е подготвяла за това от години.

От 2019 г. HTS разработва военна доктрина, чрез която организира бойци от различни, неорганизирани опозиционни и джихадистки групи, в дисциплинирана бойна сила.

„След последната кампания [август 2019 г.], по време на която загубихме значителна територия, всички революционни фракции осъзнаха критичната опасност – основният проблем беше липсата на единно ръководство и контрол върху битката“, заяви 40-годишният ал-Хамуи по време на интервю в град Джабле.

Сирийският режим започна операция срещу опозиционните сили в северозападна Сирия през 2019 г., като успешно отблъсна отслабените фракции в провинция Идлиб. След последната битка, след която Турция договори прекратяване на огъня от името на опозиционните сили през пролетта на 2020 г., бунтовниците бяха ограничени до малка в Северозападна Сирия – където останаха обкръжени и в безизходица пред силите на режима до този месец.

HTS осъзнава, че за да се бори с режима, трябва да въведе ред в смесения съюз от опозиционни фракции. Така се появява предложението към останалите групи да се слеят под нейна егида и когато те отказват, групировката ги разгромява. Тя се бори срещу групи, като филиала на „Ал Кайда“ Hurras al-Din, който отхвърли по-прагматичния ислямистки подход на HTS. Скоро HTS стана доминиращата сила в Северозападна Сирия.

С бавното обединяване на политическото командване, ал-Хамуи се заема да работи по обучението на бойците на групата и да разработи цялостна военна доктрина.

„Изучихме врага задълбочено, анализирайки тактиката му, както денем, така и нощем, и използвахме тези анализи, за да развием собствените си сили“, казва Ал-Хамуи.

Групата, съставена от бунтовници, бавно се превръща в дисциплинирана бойна сила. Създадени са родове войски, части и сили за сигурност.

HTS също започва да произвежда собствено оръжие, превозни средства и боеприпаси. Обезоръжена от режима на Асад, който разполагаше с военновъздушни сили и подкрепата на Русия и Иран, групата е наясно, че трябва да прояви изобретателност, за да извлече максимума от ограничените ресурси.

Създадено е звено за дронове, което обединява инженери, механици и химици.

„Обединихме знанията им и поставихме ясни цели: имахме нужда от разузнавателни дронове, атакуващи дронове и дронове самоубийци, с фокус върху обхвата и издръжливостта“, казва ал-Хамуи, добавяйки, че производството на дронове е започнало през 2019 г.

Последната разработка на собствени дронове е нов модел самоубийствна машина, която бунтовниците наричат „Шахин“, което означава „сокол“. „Шахин“ е използван за първи път срещу силите на режима този месец и има опустошителна ефективност. Артилерийските военни превозни средства са извадени от строя от евтиния, но ефективен самолет.

Групата изпрати съобщения до бунтовниците на юг преди година и започна да ги съветва как да създадат единна военна стая. Южна Сирия беше под контрола на режима от 2018 г. и въпреки периодичните боеве бунтовническите групи са принудени да се скрият. Голяма част от военното ръководство на южната опозиция е в изгнание в Йордания, където поддържа контакт със съответните си групи.

С помощта на HTS беше основана оперативна зала, обединяваща командирите на около 25 бунтовнически групи на юг, които координираха движенията на своите бойци един с друг и с HTS на север. Целта беше HTS и нейните съюзници да се приближат от север, а южната операционна зала от юг, като и двете се срещат в столицата, обяснява командващият на военните сили на групировката.

В края на ноември групата решава, че моментът е подходящ.

Групата преди всичко се опитва да спре тенденцията регионалните сили, водени от страни като ОАЕ и Саудитска Арабия, в опитите им да нормализират отношенията с режима на Асад след години на дипломатическа изолация. Освен това целта е да спре засилващите се въздушни атаки срещу северозападна Сирия и нейните жители.

Накрая HTS вижда, че международните съюзници на Асад са ангажирани с други проблеми. Русия, която осигурява по-голямата част от въздушната подкрепа, е заета в Украйна. Иран и „Хизбула“, чиито бойци са най-яростните сухопътни войски на Асад, са разклатени от битката си с Израел.

HTS започна операцията, навлизайки в Алепо на 29 ноември. Бойци на „Хизбула“ се опитаха да защитят града, но скоро се оттеглиха. Бързото падане на Алепо, който е вторият по големина град в Сирия.

„Бяхме убедени, подкрепени от исторически прецедент, че Дамаск не може да падне, докато не падне Алепо“, заявява ал-Хамуи.

След падането на Алепо напредването на бунтовниците на север изглежда неудържимо. Четири дни по-късно опозицията превзе Хама. На 7 декември бунтовниците започнаха офанзивата си към Хомс. Те превзеха града за часове.

Бунтовниците на юг трябваше да изчакат падането на Хомс, за да започнат свой собствен бунт на юг, според Абу Хамзех, лидер на Оперативната група за освобождаване на Дамаск, но от вълнение те започнаха по-рано. Бунтовниците бързо изтласкаха сирийската армия от Дараа и стигнаха до Дамаск преди HTS.

На 8 декември Башар Асад напусна страната.

Ал Хамуи, селскостопански инженер, който е завършил университета в Дамаск и е бил прогонен от режима на Асад заедно със семейството си в Идлиб, каза, че държавата ще премине към гражданско правителство.

Перспективата за изграждане на нова държава не е лесна задача – което ал Хамуи признава. Има опасения от религиозните малцинства, че ислямистката група може да наложи своя собствена догма.

„Ние потвърждаваме, че малцинствата в Сирия са част от нацията и имат право да практикуват своите ритуали, образование и услуги като всеки друг сирийски гражданин. Режимът създаде разделение и ние се опитваме, доколкото е възможно, да преодолеем тези разделения“, каза ал Хамуи.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук