Президентските избори в Турция бяха следени с повишено внимание от световните сили, заради решаващата роля на страната в редица международни проблеми.
ДЕБАТИ.БГ публикува най-интересното от международния печат, описващ изборите в южната ни съседка, които бяха спечелени от досегашния президент Реджеп Тайип Ердоган, превръщайки го в най-дълго управлявалият президент в историята на страната:
„Политико“: Какво ще прави Ердоган след изборите?
Въпросът, пред който сега е изправена Турция, и светът като цяло, е какво ще направи турският президент Реджеп Ердоган, след като спечели президентските избори в Турция.
Изборите в неделя представляваха най-голямата заплаха за управлението на Ердоган досега. Той е най-влиятелният лидер на Турция след Мустафа Кемал Ататюрк, който основа страната преди 100 години.
Според критиците на президента, победата му отразява контролът на Ердоган върху държавните ресурси. Те казват, че той превръща страната в авторитарна държава чрез влияние върху медиите и лишаване от свобода на водещи фигури от опозицията и гражданското общество. Страхът, изразен от много опозиционни групи, е, че след още пет години на власт, Ердоган може да нанесе опустошителен удар на турската демокрация.
Поддръжниците му контрират, че гласуването отразява оценката на турците след 20-те му години на власт, първо като министър-председател, а след това като президент. Те твърдят, че страната е много по-силна, отколкото е била преди, поради икономическия растеж, подобрената инфраструктура и по-активната роля в световните дела, и че президентът не се страхува да заеме независима линия от Запада, въпреки статута на Турция като член на НАТО.
По време на победната си реч в Анкара самият Ердоган сигнализира, че е малко вероятно да направи компромис със стила си на управление през следващите пет години.
Но има едно предизвикателство, което не е под негов контрол – икономиката на страната. Турция страда от изключително висока инфлация, която миналата година достигна 85%, и слаба валута, която достигна рекордно ниско ниво спрямо долара. Централната банка на страната също изпитва недостиг на резерви.
Важен въпрос е дали Турция ще позволи на лирата да отслабне още повече, след изборите. Друг важен въпрос е дали Ердоган ще се върне към по-ортодоксални икономически политики или ще продължи със сегашната си комбинация от големи разходи и задържане на лихвените проценти. Според икономистите, тази комбинация е неустойчива и рискува криза, а лирата е уязвима за атака. Но Ердоган засега отказва да действа.
Какво означава преизбирането на Ердоган за позицията на Турция в световните дела?
По време на управлението на Ердоган Турция се превърна в решаващ играч и непокорен съюзник по много жизненоважни въпроси. Последният от които – войната на Русия в Украйна.
Анкара отказа да се присъедини към санкциите срещу Русия, но изигра жизненоважна роля в договарянето на сделката за износа на украинско зърно през Черно море. Като член на НАТО Турция одобри влизането на Финландия в алианса, но все още блокира членството на Швеция.
Според анализатори Анкара ще поддържа стабилни дипломатически и икономически връзки с Москва, като същевременно ще остане критичен, но труден съюзник в НАТО. В резултат на това Ердоган в крайна сметка ще ратифицира членството на Швеция в НАТО, ако ѝ бъде разрешено да купува повече самолети F-16 от САЩ.
Турция има неспокойни отношения с ЕС не само поради европейските възприятия, че Ердоган е подкопал върховенството на закона в собствената си страна, но и поради заплахите му да изпрати в блока милиони сирийски бежанци, настанени в момента в Турция.
Сега, когато изборите приключиха, Ердоган е по-силен от всякога. Съюзниците на Турция в НАТО ще наблюдават с нетърпение дали той изпълнява обещанията си или заплахите си.
„Гардиън“: Вотът в Турция отразява рязката и постоянна политическа поляризация на страната
Реджеп Тайип Ердоган удължи своите две десетилетия на власт, осигурявайки си победа над съперника си Кемал Кълъчдароглу след безпрецедентен балотаж на президентски избори в Търция. Вотът отрази рязката и постоянна политическа поляризация на Турция.
Дори преди да бъде обявени официалните резултати, триумфиращият Ердоган застана на върха на автобус близо до резиденцията си в Истанбул, за да изпее отново предизборна песен на своите привърженици и да обяви победата.
Победата за най-дълго управлявалия лидер на Турция му осигурява както още един президентски мандат, така и одобрение на популисткия му стил на политика.
Турският лидер прекара две десетилетия в прекрояване на страната по свой образ, съсредоточавайки властта в кабинета си, арестувайки опонентите си и въвеждайки все по-неортодоксални икономически политики. Въпреки това той получи подкрепа в много от районите на Турция, които бяха най-тежко засегнати от финансовите проблеми на страната, както и в районите, пострадали от смъртоносните земетресения, които убиха повече от 50 000 души в югоизточна Турция.
Турският президент продължи да се хвали с икономическата независимост на Турция въпреки финансовата криза, свързана с неговата политика.
„Си Ен Ен“: Победата на Ердоган над Кълъчдароглу оставя Турция дълбоко разделена нация
Шест опозиционни групи сформираха безпрецедентен обединен блок зад основния опонент Кълъчдароглу, за да се опитат да изтръгнат властта от Ердоган.
Опозицията описа изборите като последна битка за турската демокрация, а правителството призна своите „грешки“и се извини на обществеността.
Много социологически проучвания неправилно прогнозираха, че Кълъчдароглу ще води на вота на 14 май.
В интервю за „Си Ен Ен“ миналата седмица Ердоган обеща да удвои своите неортодоксални икономически политики, твърдейки, че лихвените проценти и инфлацията са „положително свързани“. Той приветства и отношенията си с руския президент Путин като ги нарече „специални“ и каза, че ще продължи да блокира достъпа на Швеция до НАТО, въпреки критиките на Запада.
Ердоган, който контролира втората по големина армия в НАТО, обвини Швеция в укриване на кюрдски терористични групи и постави предварително условие за присъединяването на Стокхолм към екстрадирането на издирвани лица. Швеция отхвърли многократните искания на Турция за екстрадиране на лица, които Анкара описва като терористи, с аргумента, че въпросът може да бъде решен само от шведски съдилища.
Премиерът на Швеция Улф Кристерсон поздрави Ердоган за победата му. „Нашата обща сигурност е бъдещ приоритет“, туитна той.
Откакто Русия започна своята инвазия в Украйна през февруари 2022 г., Ердоган се очерта като ключов посредник, възприемащ решаващ баланс между двете страни, известен като „проукраински неутралитет“.
В изявление в Twitter украинският президент Володимир Зеленски поздрави Ердоган за победата му.
„Разчитаме на по-нататъшното укрепване на стратегическото партньорство в полза на нашите страни, както и на укрепването на сътрудничеството за сигурността и стабилността на Европа“, каза Зеленски.
В коментари, публикувани на уебсайта на Кремъл, руският президент Владимир Путин каза, че изборите са предоставили „ясно доказателство за подкрепата на турския народ“ относно усилията на Ердоган „да укрепи държавния суверенитет и да следва независима външна политика“.
Президентът на САЩ Джо Байдън също поздрави Ердоган, като написа в Туитър, че очаква с нетърпение да работим заедно „като съюзници в НАТО“ по „двустранни въпроси и споделени глобални предизвикателства“.
Още международни новини – четете тук