Световният печат е авторска рубрика на ДЕБАТИ.бг, която отразява водещите новини в едни от най-известните и престижни световни издания. В нея на един адрес можете да откриете най-важното от международната сцена.
Reuters: Нови санкции на ЕС срещу Иран
Новите санкции на Европейския съюз срещу Иран ще бъдат насочени към Революционната гвардия на страната, заяви в понеделник германският външен министър Аналена Баербок.
„С този пакет от санкции ние се насочваме по-специално към онези, които са отговорни за екзекуциите, насилието срещу невинни хора“, каза тя пред репортери, пристигайки за среща с колегите си от ЕС в Брюксел.
„Това са най-вече Революционната гвардия, но също така и онези, които – с принудителни видеозаписи – се опитват да сплашват хората или да ги наказват“.
CNN: След близо 10 месеца затвор в Русия Бритни Грайнър се възстановява във военно медицинско заведение в Тексас
След близо 10 месеца затвор в Русия баскетболната звезда Бритни Грайнър най-накрая се завърна на американска земя и преди да се върне към обичайния си живот, прекарва известно време в медицинско заведение в Тексас.
Баскетболната звезда, която беше освободена в четвъртък като част от размяната на затворници между САЩ и Русия за известния осъден търговец на оръжие Виктор Бут, пристигна в медицинския център на армията „Брук“ в Сан Антонио за рутинен преглед рано в петък, като служителите не уточняват колко време ще остане там.
„Разбирам, че ще минат още няколко дни, преди тя да излезе на свобода“, заяви Бил Ричардсън, бивш губернатор на Ню Мексико, пред CNN в неделя.
Ричардсън и неговият център работят частно в полза на семействата на заложници и задържани. Преди това той пътува до Русия, за да обсъди освобождаването на Грайнър, както и на Пол Уилън, бивш морски пехотинец от САЩ, който все още е задържан.
Освобождаването на Грайнър чрез размяна на затворници отне месеци на преговорите и сложи край на месеците в затвора, след като баскетболната звезда беше арестувана по обвинения в употреба на наркотици на руско летище през февруари и след това осъдена на девет години затвор.
„Politico“: „Катаргейт“ разтърсва ЕС
Ева Кайли, заместник-председател на Европейския парламент, е най-голямото име, което е обвинено в разследването на твърденията, че домакинът на Световното първенство по футбол Катар е платил за влияние в Европа.
Скандалът се превръща в сериозен тест за отчетността за Европейския парламент и особено за законодателите от групата на социалистите и демократите. Голямо внимание се отделя на евродепутатите и други длъжностни лица, които похвалиха Катар за трудовите реформи, вместо да осъдят опасните условия на труд по време на строителството на стадиона в емирството от Персийския залив и
Поредица от най-малко 16 обиска на белгийската федерална полиция в петък залови петима души, които според нея са извършили „предполагаеми престъпления, свързани с престъпна организация, корупция и пране на пари“. При обиските са открити 600 000 евро в брой, както и телефони и компютри.
Катар отрича да е замесен.
Ето и последните събития от понеделник:
Групата на левицата ще поиска дебат, резолюция и анкетна комисия
Манон Обри, френски евродепутат и съпредседател на групата на левицата, заяви в Twitter, че нейната група ще поиска дебат и резолюция относно корупционния скандал в Катар по време на пленарната сесия тази вечер.
„Ако предложението ни за резолюция бъде подкрепено от другите групи, ще го гласуваме тази седмица“, каза тя. „Тя ще трябва да бъде много категорична по отношение на осъждането на тези действия и поуките, които трябва да се извлекат за прилагането на много по-строги правила“.
Групата на левицата ще поиска и създаването на анкетна комисия за „провалите“ на европейските институции. През уикенда Обри публикува в Twitter тема за по-меката позиция на социалистите и демократите по отношение на Катар по време на преговорите по по-ранна резолюция за условията на труд в държавата от Персийския залив.
Евродепутати призовават за реформи в лобирането
В разговор от Страсбург либералната френска евродепутатка Ирен Толерет разказва, че парламентарните групи ще се срещнат днес следобед, за да обсъдят отговора на Парламента на скандала. За тях е „минимум“ да проведат спешен дебат по въпроса тази седмица, казва тя.
Толерет обаче вече мисли отвъд този скандал за влиянието на чужди държави в по-общ план. „Катар не е най-лошият, най-лоша е Русия“, каза тя. „Има чуждестранна намеса в Европейския парламент, ние знаем за нея, това не означава, че решенията ни са предубедени от нея… Но тя хвърля голямо съмнение върху нашата демокрация. Така че това е неприемливо“.
Тя предлага две поправки на правилата: затваряне на вратичка в лобисткия регистър, която позволява на членовете на ЕП да не декларират срещи с чужди държави; и копиране на закон, известен като член 40 във Франция, който изисква избраните служители, които придобият информация за престъпление, да я предадат на прокурора или да бъдат считани за съучастници.
Още международни новини – четете тук.