През последните няколко дни основната световна тема е една: ваксините или по-конкретно – какво точно се случва с ваксината на АстраЗенека.
Ню Йорк Таймс
В Ню Йорк Таймс водеща новина е желанието на Байдън да ваксинира колкото е възможно повече американци, което обаче се сблъсква с неподкрепата от страна на републиканците.
Въпреки че има редица групи, включително афро-американци и „антиваксъри”, които в голямата си част не подкрепят ваксинацията, социологическите проучвания показват, че мненията в този случай се разминават значително по линия на партията.
Една трета от републиканците заявиха в анкета на CBS News, че няма да бъдат ваксинирани – в сравнение с 10 процента от демократите – и други 20 процента от републиканците заявиха, че не са сигурни. Други анкети установяват подобни тенденции.
Тъй като администрацията на Байдън подготвя телевизионна и интернет реклама и други тактики, с които да се насърчи ваксинацията. Задачата на Белия дом се усложнява и от позицията по въпроса на бившия президент Доналд Тръмп. Въпреки че Тръмп беше ваксиниран преди да напусне поста си и призова консерваторите миналия месец да се ваксинират, много от неговите поддръжници изглежда не са склонни да го направят, а към момента не е оказал особена роля в насърчаването на ваксинацията.
Би Би Си
Би Би Си също обръща поглед към ваксините, но по-конкретно към британския препарат на АстраЗенека, който предизвика огромно вълнение сред използващите го страни след няколко смъртни случая.
Регулаторът на Европейския съюз по лекарствата повтори, че няма индикации, че ваксината на АстраЗенека причинява образуване на кръвни съсиреци. Това се случва, след като няколко европейски държави временно спряха ваксинацията с препарата.
Директорът на Европейската агенция по лекарствата (EMA) Емър Кук заяви, че е „твърдо убедена“, че ползите от ваксината надвишават всички рискове.
Продължава разследването на случаи на образуване на кръвни съсиреци при няколко получатели.
Световната здравна организация призова държавите да не спират ваксинациите.
Експертите по безопасност на ваксините от СЗО също се събират във вторник, за да прегледат качествата на ваксината на АстраЗенека.
АстраЗенека от своя страна казва, че при над 17 милиона души, които са получили поне една доза в Европа са установени 37 случая на хора, които са развили кръвни съсиреци.
Експертите казват, че броят на образуваните кръвни съсиреци при ваксинирани хора не е по-висок от този, наблюдаван при общата популация.
Льо Монд
В Льо Монд водеща тема е спирането на британската ваксина АстраЗенека от президента Еманюел Макрон в страната.
Първоначално Франция заяви, че иска да изчака становището на ЕМА, но спирането на ваксината от множество други европейски държави, включително Германия, принуди правителството да също да спре ваксинационната кампания.
„Трябва да имаме доверие в тази ваксина и да продължаваме да се ваксинираме. Увери премиерът на Франция Жан Кастекс увери в неделя на 14 март. „Въпреки съмненията, изразени през последните дни от някои европейски страни относно възможните странични ефекти на препарата, разработен от АстраЗенека, не трябва да спираме. Не е необходимо да се спира поставянето на дозите, произведени от англо-шведската лаборатория. Това заключи министърът на здравеопазването Оливие Веран на 11 март.
И това, въпреки няколко сигнала относно тромбоза, предизвикала смърт при хора, получили ваксината. „Ползата от ваксинацията се счита за по-голяма от риска на този етап“, защити преопарата Веран на пресконференция. Уви, Еманюел Макрон вчера се видя принуден да спре ваксинацията.
Франкфуртер Алгемайне Цайтунг
И в Германия основна тема днес остава ваксината на АстраЗенека и нейната безопасност.
Дали ваксината на АстраЗенека наистина представлява заплаха? Експертите казват: проблемът може да възникне дори и без ваксинация.
След два дни специална среща на Европейската агенция по лекарствата (EMA) трябва да изясни въпроса с ваксината АстраЗенека AZD1222 – но въпросът е с какво по-точно? Очаква се, най-малкото да бъде взето решение. Дали, при какви условия и на кого ваксината АстраЗенека може да бъде поставяна. Тъй като отмяната на условното одобрение за поставянето и в Европа не е възможно от Комитета за оценка на риска за фармакологична бдителност (PARC), отговорен за изследване на страничните ефекти.
На практика е невъзможно комисията да изясни дали има причинно-следствената връзка освен ако не се открият прости производствени дефицити. Това коментира за Франкфуртер Алгемайне Цайтунг Йоахим Юнг.