Световният печат е авторска рубрика на ДЕБАТИ.бг, която отразява водещите новини в едни от най-известните и престижни световни издания. В нея на един адрес можете да откриете най-важното от международната сцена.
ВВС: Мръсният въздух остави затворени училищата в Ню Делхи
Ню Делхи затвори училищата до второ нареждане, призова хората да работят от вкъщи и забрани влизането на камиони, които не са от първа необходимост, в индийската столица поради опасни нива на замърсяване на въздуха. Един от най-замърсените градове в света, в който живеят около 20 милиона души, Ню Делхи всяка зима се покрива с дебела пелена от смог.
В събота властите на мегаполиса наредиха училищата да бъдат затворени за една седмица и забрани строителните работи за четири дни.
Но в заповед, приета късно във вторник, Комисията за управление на качеството на въздуха в индийската столица заяви, че всички учебни заведения трябва да останат затворени до второ нареждане. В заповедта се посочва, че до 21 ноември се забранява влизането на камиони в столицата, с изключение на тези, които превозват стоки от първа необходимост, и се спира по-голямата част от строителната дейност.
Наредено бе „оръдия за борба със смога“ и водни пръскачки да работят в горещите точки поне три пъти дневно. На шест от 11-те топлоелектрически централи в радиус от 300 км беше наредено да преустановят работа до второ нареждане.
Комисията също така заяви, че поне 50 % от служителите, заети в държавната администрация, трябва да работят от вкъщи и насърчи тези в частните фирми да последват примера.
Заповедта идва няколко дни след като правителството на Делхи отхвърли призива на Върховния съд на Индия да обяви „блокиране заради замърсяването“ – за първи път – което ще ограничи населението на града до домовете им.
Един от факторите, допринасящи за замърсяването на въздуха през зимата, е димът от фермерите, които изгарят остатъците от реколтата си в съседните щати. Правителството обаче заяви пред Върховния съд, че най-голям принос за това има промишлеността, следвана от замърсяването от превозни средства и праха.
През тази седмица нивата на PM 2,5 – най-вредните прахови частици, които са причина за хронични белодробни и сърдечни заболявания – са били над 400 в няколко части на града. Миналата седмица нивата достигнаха 500, което е над 30 пъти повече от максималната граница, препоръчана от Световната здравна организация.
„Гардиън“: Силна буря в Канада откъсна Ванкувър от света
Най-малко един човек е загинал, а още няколко са изчезнали по време на огромна буря в западните райони на САЩ и Канада, която разруши магистрали и остави десетки хиляди в двете страни без електрозахранване.
Най-голямото пристанище на Канада е отрязано от наводнения, а спешните екипи в провинция Британска Колумбия обявиха, че най-малко 10 автомобила са пометени на магистрала в резултат от свлачище.
Въпреки че силните ветрове и дъждовете, причинени от атмосферна река – огромен поток от влага, простиращ се над Тихия океан – започнаха да отслабват в региона, по-голямата част от Британска Колумбия остана под наблюдение или предупреждение за наводнения.
На юг от границата десетки хиляди домакинства и предприятия остават без ток в щата Вашингтон. Близо 50 000 души в щата Вашингтон все още нямаха ток във вторник, след като дни на проливни дъждове предизвикаха свлачища и наводнения и принудиха затварянето на главната магистрала север-юг на западното крайбрежие близо до канадската граница, казаха официални лица.
Властите съобщиха, че един човек все още е в неизвестност във вторник близо до Белингам, след като е бил видян във води от наводнения да се придържа към дърво.
Губернаторът на Вашингтон Джей Инсли обяви тежко извънредно положение в 14 окръга и каза, че отделът за управление на извънредни ситуации на щата, с подкрепата на националната гвардия на Вашингтон, ще координира реакцията.
По-рано през деня пристанището на Ванкувър, най-голямото в Канада, обяви, че целият достъп до железопътната линия е прекъснат от наводнения и свлачища по-на изток, развитие, което може да засегне доставките на зърно, въглища и поташ. Тръбопроводът TransMountain, който пренася 300 000 барела петрол на
ден, също беше спрян.
Тъй като всички околни магистрали са затворени поради повреда, включително участък от магистралата Кокихала, за който властите предупреждават, че ремонтът може да отнеме месеци, град Ванкувър е откъснат от останалата част на Канада по шосе.
CNN: Срещата Байдън-Си не доведе до голям пробив, но Пекин вече обяви победа
Самият факт, че президентът на САЩ Джо Байдън и неговият китайски колега Си Дзинпин говорят сега, е значителен пробив. Отношенията между САЩ и Китай, които стигнаха до почти пълен срив през последната година от мандата на президента Доналд Тръмп, бяха открито враждебни. И въпреки че виртуалната среща между двамата лидери в понеделник не постигна съществени политики по ключови въпроси като климата, търговията, пандемията или контрола върху оръжията, тя установи диалог, върху който може да се надгражда. Това потенциално облекчи напрежението и позволи връщане към по-градивна и стабилна връзка.
Вече има признаци, че това дава резултати, като късно във вторник се появиха съобщения, че Китай и САЩ са се споразумели да облекчат визовите ограничения за журналисти. Но докато настроението, идващо от двете страни, несъмнено е положително, по-внимателно изследване предполага, че Пекин има повече повод за радост.
„Байдън повтаря, че не подкрепя независимостта на Тайван!“ обяви първото заглавие, което се появи в китайските държавни медии след срещата. Свързан хаштаг скоро се превърна в най-популярната тема в Weibo, силно цензурираната версия на Twitter в Китай, привличайки повече от 200 милиона гледания.
Китайската комунистическа партия (ККП) разглежда „обединението“ с Тайван – самоуправляваща се демокрация, която никога не е управлявала – като ключов нерешен въпрос по пътя на Китай към неговото „голямо подмладяване“. Това, че президентът на САЩ потенциално би се съгласил с мнението на Китай по този въпрос е голяма пропагандна победа.
Но според информация за срещата от Белия дом, Байдън не е казал точно това – всъщност той изобщо не е споменал независимостта. „По отношение на Тайван президентът Байдън подчерта, че Съединените щати остават отдадени на политиката на „един Китай“, ръководена от Закона за отношенията с Тайван, трите съвместни комюникета и Шестте уверения, и че Съединените щати категорично се противопоставят на едностранните усилия за промяна на статуквото или подкопаване на мира и стабилността в Тайванския проток“, казват от Белият дом.
В това, което е известно като политиката на САЩ за „един Китай“, Вашингтон признава позицията на Пекин, че Тайван е част от Китай, но никога не е подкрепял претенцията на ККП за суверенитет над Тайван. Той поддържа тесни неофициални връзки с Тайпе и е задължен да подкрепя острова със средствата за защита съгласно Закона за отношенията с Тайван.
Според китайската информация, Си обвини за нарастващото напрежение в Тайванския проток опита на Тайпе да „разчита на САЩ да търсят независимост“, и „намерението на някои американци да използват Тайван за ограничаване на Китай“.
„Такива ходове са изключително опасни, точно като играта с огъня. Имаме търпение и ще се стремим към перспективата за мирно обединение с най-голяма искреност и усилия. Въпреки това, ако сепаратистките сили на „тайванската независимост“ провокират, принудят или дори пресекат червената линия, ще трябва да предприемем драстични мерки“, добави Си .
Подобна силна реторика вероятно ще намери отзвук сред вътрешната публика на Китай, много от които твърдо подкрепят обединението с Тайван. Си допълнително затвърди властта си на ключова среща на Комунистическата партия миналата седмица, проправяйки пътя за осигуряване на трети мандат.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини