Световните лидери демонстрираха единен фронт срещу Русия след поредицата от срещи на върха вчера в Брюксел. Денят беше натоварен откъм международна дипломация, като на няколко важни срещи на върха лидерите от цял свят изразиха солидарност с Украйна.
Защитният алианс НАТО, както и ЕС и групата на най-богатите държави в света Г-7 проведоха безпрецедентни извънредни срещи на върха в Брюксел. Основните теми бяха единството и подкрепата за Украйна, като лидерите обещаха военна и хуманитарна помощ за нападнатата от Русия страна.
Междувременно Русия обвини Запада, че иска конфликтът да продължи.
„Най-важното нещо е да останем единни и светът да продължи да се фокусира върху това какъв звяр е [Владимир Путин]“, заяви след срещите пред репортери президентът на САЩ Джо Байдън.
„Путин вече е преминал червената линия на варварството“, заяви министър-председателят на Обединеното кралство Борис Джонсън. Той беше категоричен , че „Украйна не е сама в тази битка”.
Един от основните изводи за деня дойде от отбранителния съюз на НАТО, който одобри значително увеличение на военните си сили в Източна Европа.
Четири нови бойни групи ще бъдат изпратени в Словакия, Унгария, България и Румъния.
„НАТО никога не е била по-единна, което е точно обратното на това, което [Путин] възнамеряваше да постигне“, заяви американският президент Байдън.
Световните лидери предупредиха, че ако Русия използва химически или ядрени оръжия, те ще бъдат принудени да отговорят. Те обаче не пожелаха да кажат как би изглеждал този отговор.
Лидерите на Общността и Съединените щати обсъдиха координирани действия срещу агресията на Русия в Украйна и приветстваха началото на международно разследване, в т.ч. и на прокурора на Международния наказателен съд. По-рано президентът Байдън наблегна на необходимостта от единство срещу режима на Путин.
Лидерите се ангажираха да продължат да оказват хуманитарна помощ на Украйна, в т.ч. и на съседните й страни, които приютяват бежанци. Те обсъдиха възможностите за сътрудничество между ЕС и САЩ за намаляване на енергийната зависимост от руски енергоизточници, както и отговора на продоволствената сигурност в глобален мащаб.
След края на срещата на върха на НАТО президентът Джо Байдън заяви, че Русия трябва да бъде извадена от Г-20. Той съобщи, че ЕС и НАТО ще създадат система, чрез която да проверяват дали Китай ще нарушава техните санкции срещу Русия. Байдън заяви, че е показал ясно на президента Си Цзинпин, че ще има последствия, ако реши да помага на Кремъл.
Президентът на Франция Еманюел Макрон бе по-оптимистично настроен и каза, че по време на разговора си с президента на Китай е усетил срещу себе си лидер, който споделя опасенията на ЕС и не е съгласен с войната. Среща на върха ЕС-Китай е предвидена на 1 април.
Правителствената информационна служба съобщи, че премиерът Кирил Петков ще изрази тази вечер пред останалите лидери на страните членки на ЕС и президента на Съединените щати Джо Байдън в Брюксел позицията, че войната, водена от Русия срещу Украйна, е огромен конфликт със значителни глобални последици. Петков е на мнение, че държавите членки на ЕС и НАТО трябва да продължат да бъдат единни и решителни в своя общ отговор към непровокираната руска агресия. Приоритет за България е предоставянето на необходимата хуманитарна помощ и безпрепятствен достъп на бягащите от войната до безопасни дестинации.