ФИФА не говори. Нито Катар. Нито Саудитска арабия, Бахрейн или Обединените арабски емирства.
Всички се правят, че не виждат слона в стъкларския магазин. Дали последната криза в Персийския залив има, нужда да дерайлира провеждането на Световното първенство по футбол в Катар през 2022 година ?
Поредната задънена улица, ескалирала с обвиненията за финансиране на терористи, е една от многото в дългия списък с препятствия, с които Катар трябва да се справи, след като спечели правото да домакинства едно от най-големите спортни събития на планетата – и от към световно внимание и от към финансиране.
„Това е удар в сърцето на катарския план през последните десет години: да се използва спортът като средство за увеличаване на марката Катар”, заяви Кристиян Улрихсен, професор по международна политика от института Бейкър.
„Очевидно е, че марката Катар страда от тези обвинения.”
Държавата от Персийския залив спечели домакинството си при спорни обстоятелства преди седем години, и бързо привлече вниманието със съмнителни практики касаещи привличането на работна ръка, нужна за строежа или обновлението на редица нови стадиони.
Организации защитаващи правата на човека обвиниха Катар в злоупотреби и експлоатация, а правителството се правеше на глухо за всяко мнение, което може да е в ущърб на домакинството на Световното първенство.
Изоставени
Кризата в залива има способността да компрометира турнира през 2022-ра година, като ограничи въздушното пространство около Катар и сухопътната граница със Саудитска Арабия.
Улрихсен заявява, че единствената сухопътна граница на Катар, отсечка с дължина от 57 километра, която граничи със Саудитска Арабия, може да създаде забавяне в строежа на съоръженията нужни за домакинството, само пет години и половина преди първия съдийски сигнал на Мондиала.
„Много материали нужни за строителството, може въобще да не влязат в държавата”, споделя професорът за възможния потенциал на една продължителна икономическа блокада.
Ако сегашната ситуация се запази, излитането и кацането в Катар по време на турнира ще е затруднено заради липсата на достъпно въздушно пространство около страната. Полетите са забранени над Бахрейн, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, а националната авиолиния „Катар Еъруейз” не може да използва международните летища в тези държави.
Междувременно, Катар вече започва да разбира, какво би означавало да си изоставен от всички.
Саудитска арабия, една от деветте страни, които прекъснаха дипломатическите си отношения с Катар, поиска отменяне на квалификационен мач за Азиатската Шампионска лига между саудитския клуб Ал Ахли и иранския Персеполис, само защото трябваше да се проведе в Доха.
Молбата беше уважена и двубоят ще се изиграе в Абу Даби.
Спортните амбиции на Катар – френският футболен клуб Пари Сен Жермен, плановете за домакинство на Световното първенство по лека атлетика през 2019 година, и обявената наскоро спонсорска сделка с Барселона за близо 200 милиона долара, са лицата, с които държавата от Персийския залив желае да се идентифицира на световната сцена.
Но тази игра на „мека сила”, току що пое мощен удар, според Джеймс Дорси, автор на „Турболентният свят на футбола в Средния изток.”
„Саудитска Арабия и основно Обединените арабски емирства, може да искат да запалят отново полемиката относно домакинството на Катар на Световното първенство, особено по отношение на условията на труд и почтеността при избора на ФИФА”, заявява Дарси.
„Това е полемика, която беше доста голяма и с времето поутихна, но съседните на Катар държави биха могли да я възобновят.”
Според Дорси, потенциалът на тази дипломатическа пропаст, в която се намесиха и Съединените щати, под формата на няколко съобщения в Twitter на президента Доналд Тръмп в четвъртък, предоставя „загуба на престиж” за Катар, особено ако бъде намесена и евентуална невъзможност за провеждане на Световното първенство през ноември 2022-ра година.
В протоколно обръщение, Катар определи като „несправедливи” и „неоснователни” обвиненията за подкрепа на терористични групировки и дестабилизиране на района.
Междувременно, катарският организационен комитет за Световното първенство отказа всякакъв коментар, когато ФИФА обяви че е „в постоянен контакт” с него. Според футболната централа, двете страни не са обсъждали възможността дипломатическият скандал да повлияе върху провеждането на турнира.
Потенциален финансов удар
Според Улрихсен, загубата на домакинството би било „огромен удар по Катар”, заради всичките похарчени до момента средства и ресурси по изграждането на необходимата инфраструктура.
„Тази заплаха би облагодетелствала държавите, които постоянно „мерят сили” с Катар – Саудитска Арабия и ОАЕ”, заявява Улрихсен, които е и автор на книгата „Обединените арабски емирства: Сила и Политика.”
„Те знаят, че това е област, в която може да окажат натиск върху катарското лидерство. Те са идентифицирали точките, в които Катар влага изключително внимание и една от тях е именно Световното първенство по футбол.”
Политическа нестабилност
Според Улрихсен, главен приоритет за катарците е отхвърлянето на твърденията, че държавата им е политически нестабилна и се свързва с терористични групировки.
„За катарците е притеснително, защото при избора на домакин през 2010-та година те представиха кандидатурата на страната си като „най-сигурното място” в Близкия изток, което може да приеме Световно първенство по футбол. В момента това послание е разбито на парчета.”
„Да можеш да предвидиш сигурност и стабилност 12 години в бъдещето е абсолютен хазарт, особено в такъв район като Персийския залив.”
Реалистична алтернатива
Миналият месец Катар откри официално първото си готово футболно бижу – стадион „Халифа”. В този ред на мисли, световната централа би ли намерила сили да вземе решение да премести турнира през 2022-ра година ?
Това не би било новост за ФИФА. През 1986 година турнирът е приет от Мексико, след като Колумбия се отказа от домакинството си поради икономически причини.
„Ако тази ситуация се проточи във времето, ФИФА ще бъде притисната от международната футболна общност да преразгледа решението си, особено ако на Катар вече не се разглежда като стабилна държава”, споделя Улрихсен.
„Винаги ще има уязвимост, нали ? Кой казва, че няма да се случи отново ?“ Според Улрихсен, ФИФА има в джоба си приготвена алтернатива.
„Опасността за Катар е следната, кой победи във финалното гласуване за домакинството ? Отговорът е Съединените щати. Еми, Щатите могат да приемат турнира и след една седмица.”
„Те вече имат инфраструктурата и стадионите, те имат всичко. И катарците го знаят.”
Мотез Бишара, CNN