СЗО постигна "принципно съгласие" за споразумение за борбата с бъдещите пандемии

Днес страните, членки на Световната здравна организация (СЗО), постигнаха „принципна договорка“ за текст, който би осигурил по-добра защита срещу евентуални бъдещи пандемии, съобщава Франс прес, позовавайки се на съпредседателката на преговорния орган и специална пратеничка на Франция по въпросите на глобалното здраве, Ан-Клер Ампру.

Тази постигната фаза е резултат от тридневни обсъждания.

„Имаме принципна договорка“, необходимо е одобрение от страна на отделните нации, добави тя.

През следващия вторник, 15 април, делегатите отново ще се съберат в Женева, за да уточнят текста и да стигнат до окончателна корекция. Все още предстояло текстът да бъде одобрен от всички членки на СЗО по време на Световната здравна асамблея в Женева през май.

След продължителна сесия на преговорите, която тече почти 24 часа, делегатите бурно аплодираха и поздравяваха един друг за постигнатото споразумение.

„Това е изключително положителен сигнал. Вие сте част от една невероятна история, която се пише в момента“, заяви генералният директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрейесус, който остана с делегатите през цялата нощ.

Един от основните дебатирани въпроси бе параграф 11 от текстовия документ, който се отнася до трансфера на технологии за производство на здравни продукти, свързани с пандемии, особено в помощ на развиващите се държави.

Латиноамериканските нации настояват този трансфер да бъде облекчен.

Този въпрос предизвика недоволството на най-бедните страни по време на COVID-19 пандемията, когато богатите нации контролираха ваксините и тестовете, съобщава АФП.

Някои държави, където фармацевтичната индустрия е ключова за икономиката, са против задължителния трансфер, настоявайки той да бъде на доброволна основа.

Все още не е публикуван текстът, който показва как е решен този въпрос.

Само времето ще покаже дали това споразумение ще издържи на крайното предизвикателство – една евентуална бъдеща пандемия, като според Тедрос Аданом Гебрейесус, въпросът е „не дали ще се случи, а кога“.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук