Отлага се таксата за пренос на руски газ през България. За това са се разбрали партиите, които подкрепят правителството.
Това беше коментирано в кулоарите на парламента от съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков.
По думите му – работи се за цялостен подход.
„В момента отлагаме прилагането. Работим заедно с Европейската комисия и когато EK ни даде цялостен механизъм, тогава ще го приложим отново, ако успеем да намерим такъв механизъм.
Ще следваме общия европейски подход. Тази такса не трябва да бъде едностранна от страна на България. Трябва да се работи с ЕК, така че заедно с всички европейски страни този тип такси могат да бъдат наложени по начин, по който реално да имат ефект и върху икономиката на Руската федерация“.
Темата беше коментирана и от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
„Тъй като сме доста, доста близко до Шенген и всякакви варианти по някакъв начин това да ни спъне в последния момент, като например тази такса, с колегите решихме така да подходим – да приложим правилния т. нар. „европейски подход“.
Това ще успокои във всички случаи държавите след нас и добросъседството, което винаги е било в нашите основни прерогативи, ще продължи да бъде такова“, каза той.
България цели пълноправно членство в Шенген и трябва да има ясна дата за прием на страната ни и по суша, подчерта още Бойко Борисов:
„Това е нещото, което най-много касае нашия транспортен бизнес, икономиката и всичко останало. Затова претенциите, които имат, ние ще ги удовлетворяваме със свършена работа, но много ясно искаме да се знае какво се желае от България, а то е – пълноправно членство“.
ДПС смята, че България не трябва да се съгласява да бъде приемана ограничено в Шенген само по отношение на въздушния трафик.
Председателят на ПГ на движението Делян Пеевски заяви, че приема отпадането на таксата за пренос на руски газ през България:
„За Шенген смята, че това е недостатъчно и не трябва да го приемаме. По темата за таксата, обсъдихме го с колегите, подкрепяме го, за момента ще я спрем тази такса. Това, което видях от колегите, ние ще го подкрепим, за да дискутираме с Европейската комисия“.
Сделка за евентуалната покупка на „Лукойл“ ще бъде финализирана с одобрението на Народното събрание, съобщи още Петков.
„Така целият български народ ще се запознае с евентуалния купувач, ако има такъв, ще се вземе абсолютно прозрачно решение и ще избегнем всякакви спекулации, че едва ли не някакви задкулисни интереси или офшорки могат да се кандидатират за купуването на този стратегически актив“, каца той, цитиран от БНР.