Тазгодишното участие на България във Венецианското биенале е изключително успешно, съобщи изкуствоведът д-р Надежда Джакова

Участието на България в тазгодишното Венецианско биенале на изкуствата е най-успешното до момента, заяви изкуствоведът д-р Надежда Джакова в Казанлък, където беше част от платформата „Събота в галерията“. Тя, като комисар на българското участие, отговаря за комуникацията между държавата и Фондация „Венецианско биенале“, както и за организацията на участието.

Във Венеция България представя кураторския проект „Съседите“, който предизвиква значителен обществен интерес както в страната, така и извън нея, и е утвърден сред петте най-добри проекта на текущото издание. Инсталацията е привлекла почти 60 хиляди посетители, в сравнение с 23 хиляди през 2023 година, а интересът продължава да расте, отбеляза тя, като напомни, че международната изложба ще продължи до 24 ноември. Досега проектът е отразен в 34 авторитетни международни издания и над 450 български медии.

Венецианското биенале на изкуствата, основано през 1895 г., е най-старият форум за съвременно изкуство и именно сега се провежда неговото 60-о издание, каза д-р Джакова. България участва в международната художествена изложба за 12-ти път, а куратор тази година е Адриано Педрозо, директор на Музея за изкуствата в Сао Паоло. Той довежда до промяна в акцента на изкуството, насочвайки вниманието към страни, които не са били в централната част на вниманието досега, и акцентира на маргинализирани художници, посочи д-р Джакова. Мотото на форума, определено от него, е „Чужденци навсякъде“ – всеки може да бъде чужденец, както художниците в изложбата, така и тези, които се чувстват чужди на идеи и тенденции в родината си, обясни тя.

България е сред страните без постоянно представителство на биеналето и ползва наети пространства. Българският павилион е разположен извън основните локации на форума, в залата „Тициано“ на културния център Дон Орионе Артиджанели. Сградата датира от 15 век и е функционирала като манастир, преди да бъде превърната в сиропиталище през 40-те години; сега е известен културен център с активна годишна програма. България е използвала една от залите също за Венецианското биенале по архитектура през 2023 г., което помага за утвърдяване на пространството като български павилион, добави д-р Джакова. Тя сподели, че Министерството на културата е подновило договора си и страната ни ще използва пространството през следващите пет години, надявайки се на продължаване на тази политика.

Кураторският проект „Съседите“ бе одобрен след конкурс, организиран от Министерството на културата, и беше избран измежду 17 кандидатстващи проекта. Зад него стоят кураторът Васил Владимиров и художниците Красимира Буцева, Лилия Топузова и Джулиян Шехирян. Проектът е мултимедийна и интерактивна инсталация, която разкрива премълчаните спомени на оцелелите от политическото насилие по време на комунистическия режим в България и анализа на отсъствието на паметта в съвременното обществено съзнание. Тримата автори работят по проекта десет години, но историята му е значително по-дълга, добави д-р Джакова.

Изследването на Лилия Топузова започва преди 25 години, а проектът обединява цял архивен материал – над 240 интервюта с хора, преминали през лагерите край Ловеч и в Белене. „В допълнение към разказите от там, се включват и спомени за живота след освобождението от такива места. Повечето от тях след службу в затвора се чувстват като чужденци в системата, в обществото и в своите собствени семейства. Интервютата са проведени в домовете им, стараейки се инсталацията да пресъздаде един подобен дом“, обясни д-р Джакова. Тя уточни, че представянето във Венеция е адаптирано както за публиката, така и за пространството и условно е разделено на всекидневна, спалня и кухня. Всекидневната съдържа разкази от хора, които са показали своите лица и имена, докато в спалнята са представени интервютата на онези, които са избрали анонимност. Кухнята символизира мълчанието и представлява хора, които не са искали да говорят, дори и след уговорка със създателите, разкри д-р Джакова, която подчерта, че тези истории са най-много. „Всичко в тази стая е в бяло, символизиращо мълчанието, както и проектът е както за история и индивидуални спомени, така и за преодоляване на травмата, тъй като мълчанието все още доминира в публичното пространство“, посочи тя и добави, че макар самите автори да не са преки свидетели на политическите събития от този период, мълчанието остава проблем.

Д-р Надежда Джакова сподели, че проектът „Съседите“ не осъжда, а запазва и разказва, изразявайки мнение, че той ще има дългосрочно развитие и след участието си в престижния форум. Цитирайки оценката на арт критици Лора Къминг, тя подчерта, че това е „потапяща инсталация, която въздейства на всички нива“ и подчерта, че художественото произведение на изкуството е опит, който заслужава да бъде изживян.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук