Решението за изграждането на АЕЦ „Белене“ трябва да се вземе от Народното събрание. Това заяви по БНР министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
„Всичко е въпрос на това какво ще реши българският парламент, на това какво ще решат българските депутати. Ние като изпълнителна власт ще изпълним това решение“, подчерта енергийният министър и добави, че депутатите възможно най-бързо трябва да се запознаят с доклада на Българската академия на науките за „Белене“, въз основа на този доклад трябва да се проведе дискусията и да се вземе решението.
По отношение на доклада министър Петкова припомни, че той е изготвен от БАН по поръчка на БЕХ. „Трябваше да получим отговор на много важни въпроси. БАН трябваше да се произнесе по една много сложна задача – решението за изграждането на АЕЦ „Белене“ е взето преди много години, похарчени са над 3 милиарда лева, има изготвено оборудване, беше отпуснат кредит със специален закон за предоставянето на над 1 млрд. лв на НЕК да плати дължимите суми по арбитража и др“, уточни тя.
В доклада категорично се заявява, че след 2030 г. ще има дефицит на енергийни мощности не само в България, но и в Югоизточна Европа. “Нямаме основания да се съмняваме в анализа, който е извършен от БАН. Тя коректно е отразила развитието на енергийните мощности в България и региона“, посочи енергийният министър.
Министър Петкова отново повтори позицията на правителството, че проектът за втора атомна не трябва да се финансира с пари от бюджета, но това не означава, че държавата няма да участва в него.
„Държавата трябва да участва, но с това, което до момента е инвестирала – площадка, оборудване и лицензи. Ние притежаваме най-ценните активи. Против сме съществуването на дългосрочни договори за изкупуване на електроенергия и финансиране от бюджета“, подчерта тя. „Всичко е въпрос на преговори, всичко трябва да бъде направено, така че максимално да си защитят националните интереси“, убедена е министър Петкова.
За още интересни статии, анализи, коментари и интервюта следете страницата ни във Фейсбук Дебати.