40 619 души са променили своето обичайно местоживеене от чужбина в България. Около 19 000 от тях са български граждани, които са се завърнали да живеят отново в България през 2022 г. Това сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Относителният дял на мъжете е 55.5%, а на жените – 44.5%.
9% от общата бройка са сирийци, които са решили да се установят в страната ни.
„Най-много българи се връщат от Германия, Великобритания, Испания и Турция. Малко повече са жените – 51%, а 49% са мъжете. Най-много са на възраст 15-64 години, 60% от тези, които са се завърнали са в тази възрастова група“, заяви пред БГНЕС Магдалена Костова, директор на дирекция „Демографска и социална статистика“ в НСИ.
Трябва да се отчете, че броят на завърналите се в България надхвърля този на заминалите да живеят в чужбина, които са 13 175 души. От тях 64.3% от тях са мъже. Емигрантите на възраст 0-14 г. са 5.4%, тези на възраст 15-64 години са 69.4%, а пенсионери (на 65 и повече навършени години) – 25.2%. Най-предпочитани от емигрантите дестинации са Германия (24.1%), Турция (20.0%) и Великобритания (9.3%).
Вътрешната миграция също има своите трайни посоки. Най-много хора от малките градове и села се насочват да живеят в София, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора.
„Почти 103 000 души (б.ред. – 102 920) са сменили своя настоящ адрес в рамките на страната през 2022 г. 55% от сменилите своят настоящ адрес са жени, а 45% са мъже. Преобладават хората във възрастовата група 20-39 години, като те обхващат най-голям дял – 31%. Следват тези, които са между 0-19 години и най-малък е делът на населението на 60 и повече години.
Като цяло най-много хора мигрират в най-големите градове – София, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора. Като най-много са в София. 17 000 души са избрали през миналата година да живеят в столицата“, каза още Магдалена Костова. Областите с най-големи относителни дялове в миграционния поток към столицата са София-област (13.0%) и Благоевград (7.2%).
Интересното в тези данни, е че за първи път числото на връщащите се в България е по-голямо от заминаващите. Причини за това може да открием, освен в Брекзит, Ковид пандемията и рецесията след войната в Украйна, така и в подобряващите се икономически показатели на страната ни през последните години.
„Има един процес, който започна във всички източноевропейски държави преди може би около 15 години. Поетапно с покачването на жизнения стандарт започнаха да се преобръщат миграционните тенденции. Естония беше първата държава, която започна да си връща повече емигранти, после бяха Чехия, Полша, Унгария и в един момент беше естествено и България да стигне дотам. В България това е естествен процес. През последните 30 години свикнахме, че е нормално повече хора да напускат, отколкото да се връщат, но не е така, в повечето държави по света не е така. Нещата се нормализират“, обясни историка Кристиян Шкварек пред БГНЕС.
Още вътрешнополитически новини – четете тук