Гражданите на ЕС, пристигнали във Великобритания преди Брекзит ще имат статут с равни права „завинаги“ с британските граждани след пет години престой на Острова. Предложението направи Тереза Мей в Брюксел на започналата вчера среща с европейските лидери.

Възможността, очертана от Мей за „уседналост“ на граждани на ЕС, означава равноправен с британците достъп до здравеопазване, образование и други социални услуги на Острова,предлагани от страната.

В Англия засега водят обща статистика за българи и румънци. Около 5500 българи и румънци в трудоспособна възраст получават някакъв вид социална помощ.

Кога ще започва отброяването на петте години предстои да бъде определено, но със сигурност времето ще започва да тече не по-рано от март 2017 г., когато Лондон формално задейства процедурата за Брекзит, и не по-късно от края на март 2019 г., когато страната формално ще се оттегли от съюза. Свободното движение на граждани от другите страни в рамките на съюза е едно от фундаменталните права съгласно Договора на ЕС.

Придобилите статут на право на пребиваване във Великобритания към началната дата, няма да подлежат на депортиране. Ще има и гратисен период от примерно, засега, 2 години, в който граждани на ЕС, законно влезли във Великобритания, ще могат да натрупат 5 години и да получат новия статут на „уседнали граждани“.

След като изтече гратисният период, всички граждани на ЕС, които пристигат в страната, ще следват правилата на новата имиграционна система след Брекзит.

Администрацията на Тереза Мей ще опрости и прекалено сложния към днешна дата въпросник за право, който сега е близо 90 страници. Остава неизяснен особено деликатният въпрос кой ще защитава правата на хората с новия статут.

Лондон категорично не желае след Брекзит да признава юрисдикцията на Съда на Европейския съюз. Британският премиер поставя обаче условие – новите правила за граждани от ЕС ще важат, ако гражданите на Великобритания получат реципрочни права в двайсет и седемте държави членки на съюза.

Такъв принцип обаче предполага приложение и защита от един и същи съд. Сложност в офертата на Мей е идеята европейците във Великобритания да трябва да търсят правата си пред британския съд, а британците в Европа – пред съда на ЕС в Люксембург.

В понеделник се очаква правителството на Великобритания да публикува подробности по темата.

 

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук