Столичният кмет Васил Терзиев спира 21 обществени поръчки, проведени по времето на неговия предшественик Йорданка Фандъкова.
Вчера получихме резултатите от финалния доклад за законосъобразност на 24 обществени поръчки. Това, което проверката установи, е, че от 24 обществени поръчки, 23 имаха проблем, а 21 са установени като незаконосъобразни.
Това съобщи кметът на София Васил Терзиев пред журналисти.
По думите му, освен незаконосъобразност, са констатирани и други проблеми – наличие на ограничителни изисквания, непълно обявление за обществена поръчка, незаконосъобразно изменение на документацията за участие, несъответствие в информацията и в обявлението на останалите документи. Кметът обясни, че ще бъдат спрени всички тези незаконосъобразни обществени поръчки и веднага ще започне работа по нови процедури, свързани с тях. Тези обществени поръчки засягат работа, която е важна за столицата.
Общата стойност на анализираните 24 обществени поръчки е 204 млн. лв., обясни Терзиев. Обществените поръчки включваха различен тип обекти – инфраструктурни, детски градини, ВиК, избор на надзор и други, добави кметът. Според Терзиев липсата на конкурентност и равен достъп до тези обществени поръчки води до компрометирано изпълнение, години закъснение и ниско качество на обществените поръчки. Столична община е един от най-големите възложители на обществени поръчки в държавата, посочи кметът и допълни, че за това е важно как се правят тези поръчки.
Зам.-кметът по финанси Иван Василев обясни, че част от спрените обществени поръчки се отнасят за булевард „Генерал Михаил Д. Скобелев, бул. „Копенхаген“ и бул. „Княгиня Мария Луиза“. Докладите от направените проверки ще бъдат публикувани в сайта на Столична община и ще могат да бъдат видени всички незаконосъобразни поръчки, добави още Василев.
Той обясни, че през първите му месеци като зам.-кмет е видял липса на изградена ефективна система за осъществяване на контрол за законосъобразност на обществените поръчки. Направихме промени още в първите седмици на мандата, каза Василев. По думите му проверените 24 поръчки са започнали още през 2022 година и са продължили през 2023 година. Предприехме редица действия по изготвяне на нова методика за определяне на прогнозната стойност, чрез извършване на пазарно проучване и пазарни консултации, обясни зам.-кметът.
В момента общинската администрация разработва онлайн регистър, в който всяка една фирма ще може да се запише и да получава проактивно информация от Столична община за обществените поръчки, обясни Василев. По думите му не трябва пазарът за обществените поръчки да бъде капсулован.
Още новини от деня – четете тук