Американската компания „Тесла“ (Tesla) затваря над десет свои структури в девет щата на САЩ за продажба и монтаж на слънчеви панели, предаде „Ройтерс“.
Преди това стана известно, че „Тесла“, чийто основен бизнес е производство на електромобили, е взела решение да уволни около 9% от своите служители (над 4 хиляди души) за да съкрати разходите, но като запази рентабилността си.
Според документи, попаднали на разположение на агенцията, Тесла ще затвори над десет от около 60 действащи в момента филиала на бившата „Солар сити“, (SolarCity) която бе придобита през 2016 от „Тесла“ за 2,6 милиарда долара. Филиалите са в девет щата, включително Калифорния, Ню Йорк, Тексас, Аризона.
Освен това към края на годината „Тесла“ ще прекрати договорите си с веригата магазини „Хоум депо“ (Home Depot ), през които частично се реализираха слънчевите панели. Вместо това компанията ще продава енергийните си акумулатори в собствени магазини или чрез интернет.
„Тесла“ съкращава около 9% от служителите си (над 4 хиляди души) , но иска да запази рентабилността си.
„Тесла“ е основана през 2003 година от предприемача Илън Мъск. в началото тя се нарича „Тесла мотърс“, но слез това е преименувана в „Тесла“. Управлението ѝ е в Пало Алто, (щата Калифорния).
В същото време стана известно, че Тесла вижда Германия като водещ кандидат за откриването на първата „гигафабрика“ в Европа.
Тесла има по-малка фабрика в Германия, близо до границата с Белгия, където произвежда машинни системи, необходими за бъдещата планирана огромна акумулаторна инсталация.
Гигафабриката, която Мъск изгражда в щата Невада, трябва да произвежда батерии за автомобилите на „Тесла“, но и батерии за домашна употреба, в които ще може да се съхранява енергия, достатъчна да захранва дома за определено време. Според плановете за развитие на „Тесла“, компанията ще отвори общо 4 „гигафабрики“.