В навечерието на изборите темата с бъдещето на българския енергиен сектор и по-специално – въглищните централи в Маришкия басейн, беше експлоатирана до дупка. Стигна се дори до грозни сцени, при които депутати от ИТН и „Възраждане“ блокираха работата на парламента.
С това те блокираха и възможността страната ни да усвои помощи, които да бъдат разпределени именно за бъдещето на тези комплекси и за преквалификация на работещите в тях.
Една от основните „дъвки“ на защитниците на ТЕЦ Марица изток – 2 е, че токът от централата е скъп заради т.нар. въглеродни квоти по Зелената сделка.
„Българските ТЕЦ-ове трябва да бъдат запазени и в тази връзка действаме заедно с групата Европа на суверенните нации. Зелената сделка трябва да бъде анулирана и трябва да се премахнат въглеродните квоти, които е по-правилно да наричаме „данъци“, които правят нашите ТЕЦ-ове непечеливши. Те са обременени с изкуствени данъци, иначе токът от тях е най-евтин, по-евтин от този, който е в АЕЦ „Козлодуй“ или на границата горе-долу“, каза на пресконференция лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
Вярно ли е обаче, че цената на тока, произведен от държавния „ТЕЦ Марица изток 2“, е близка до тази на тока от АЕЦ „Козлодуй“? Ето какво показа проверката на фактите:
Решението на КЕВР
Със свое решение Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) всяка година определя цена на тока от двете държавни централи – АЕЦ и ТЕЦ, по която те продават ток за битовите потребители. На свободния пазар цените са различни и се определят от търсенето, припомня БНТ в репортаж, посветен на темата за цената на тока.
Според решението на енергийния регулатор цената на тока от АЕЦ „Козлодуй“ за бита е 65,47 лева за мегаватчас. Цената на електроенергията на „ТЕЦ Марица изток 2“ е 275,98 лева за мегаватчас. Двете стойности са актуални от 1 юли тази година и ще важат до 1 юли 2025 година. Какво още пише в решението на комисията?
В него са описани подробно разходите на АЕЦ „Козлодуй“ и на „ТЕЦ Марица изток 2“, които участват в ценообразуването.
Предвид гореизложеното, цената за електрическа енергия на „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД е изчислена в размер на 65,47 лв./MWh, без ДДС, при общо необходими приходи от 1 022 383 хил. лв. и нетна електрическа енергия – 15 615 000 MWh“, пише в решението на КЕВР.
Предвид гореизложеното, цената за електрическа енергия на „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД е изчислена в размер на 275,98 лв./MWh, без ДДС, при общо необходими приходи от 2 190 806 хил. лв. и нетна електрическа енергия – 7 938 135 MWh“.
Действително в решението е записано, че почти половината от разходите на държавния ТЕЦ са за квоти парникови газове, както твърдят от „Възраждане“.
Дори да влезем в хипотезата неизпълняване от страна на България на изискванията за зелена икономика и премахване на тези разходи, цената на тока от „ТЕЦ Марица изток 2“ действително ще намалее, но в най-добрия случай – наполовина.
Това означава, че би била 137,99 лева за мегаватчас – тоест
двойно по-висока от цената на тока от АЕЦ „Козлодуй“.
Тази хипотеза обаче, разбира се, е невъзможна, защото България е приела като член на Европейския съюз да изпълнява изискванията на т.нар. „Зелена сделка“.
Страната ни нееднократно е потвърждавала това своето задължение и то е записано и в приетия План за възстановяване и устойчивост.
Отделно с решение на Народното събрание трябва да бъдат предоставени 1 млрд. лева на мините за рекултивация на терени през следващите четири години, което на практика означава, че мините отиват към затваряне.
Как беше преди квотите?
Преди 16 години ТЕЦ „Марица изток“ 2 не е купувал квоти за парникови газове. Тогава цената, определена от КЕВР за тока от него, е 40,50 лева за мегаватчас.
В същото време цената на АЕЦ „Козлодуй“ е 11,68 лева. Разликата като процентно съотношение е още по-голяма – почти три пъти и половина.
В мотивите към решението подробно е описано, че ТЕЦ-ът продава по дългосрочен договор на Националната електрическа компания.
Така на практика, дори когато не е било необходимо да бъдат купувани квоти, токът е струвал по-скъпо и твърдението, че двете цени са сходни, е невярно. В цената на електроенергията от ТЕЦ-а влизат също така разходите за добив, за съхранение, за превоз на горивото.
В заключение можем да кажем, че твърдението на „Възраждане“, че цената на тока от ТЕЦ-овете е сходна с тази от АЕЦ „Козлодуй“, ако не бяха зелените квоти, е невярно.
Проверката на факти е извършена от екип на БНТ, заглавието на текста е на редакцията на ДЕБАТИ.БГ.