Значима промяна на обема средства, които България ще получава, не се очаква по никоя от ключовите политики. Това е един балансиран бюджет и този бюджет е много добра основа за преговори, каза вицепремиерът Томислав Дончев за предложения днес от ЕК проект на „Многогодишна финансова рамка на Европейския съюз за периода 2021 – 2027 г.“. Проектът предвижда цялостно нарастване на разходите, но в същото време намаляване на кохезионните фондове и земеделските субсидии.
„Считам, че Европа вярва в себе си и е готова да инвестира в своето развитие“, каза Дончев.
Според него, ако се направи общ преглед основните политики, свързани с опазване на околната среда, сигурност и качество на храните, развитие на земеделие, дигитализация, конкурентоспособност, те са налице и са финансирани в достатъчна степен. Дончев обърна внимание, че може да разчитаме на повече постъпления от средствата за отбрана и сигурност: Дебатът тепърва стартира.
„Ние като председателство ще положим всички усилия да придвижим максимално напред дебатите по многогодишната финансова рамка и те ще стартират още на 14 май със Съвета Общи въпроси – каза българският финансовият министър Владислав Горанов – Най-общо като рамка нашата вноска расте, но тя не расте заради промяна в механизма, по който се формира европейският бюджет, тя расте заради това, че българският БВП расте и Брутният национален доход също и това е всъщност единственият фактор поради който в следващите години ще очакваме промяна на вноската на България, т.е. на въпросът дали новата многогодишна финансова рамка изисква извънредни допълните вноски в европейският бюджет, отговорът е по-скоро не“.
Той посочи, че от гледна точка на общият размер на бюджета виждаме едно немалко номинално увеличение на общите разходи, които за целя периода са 1 трилион 134 милиарда евро. Все още е рано да се коментира къде е България в тези числа, тъй като отделните пакети по държави не са разписани от комисията.