Бийтълс
Вечните "Бийтълс". Снимка: pixabay

Да излезе новина за „Бийтълс“ вече никак не е лесно, даже изглежда невъзможно. Сякаш буквално всяка нота от музиката им е описана, изследвана и каталогизирана; сякаш всяка дума, казана от член на групата, вече е цитирана и коментирана ииздълбоко; като че всяка чаша за чай, пипната някъде от тях, вече е в нечия колекция. Обаче…

Журналисти от БиБиСи внезапно попаднаха на нещо буквално нечувано досега – магнитофонна лента с едночасов запис на концерт на ливърпулската четворка. Запис, за който досега знаел само един човек – този, който го е направил. Историческата ценност на лентата е огромна, защото това е най-ранният изцяло записан концерт на „Бийтълс“ във Великобритания.

Програмата Front Row на радиостанцията БиБиСи Radio 4 получила лентата от човека, който записал концерта преди точно 60 години – на 4 април 1963 г. 15-годишният тогава Джон Блумфйилд направил записа на собствения си магнитофон и после… си мълчал 6 десетилетия.

Късметлията Джон Блумфийлд

Джон имал късмет – концертът на „Бийтълс“ се състоял в спортната зала на неговото училище – частния интернат „Стоу“ в графство Бъкингамшир. Джон Ленън, Пол Маккартни, Джордж Харисън и Ринго Стар направили концерта по молба на Дейвид Мърс – един от местните ученици, който написал сърцераздирателно писмо до мениджъра на групата. Брайън Епстийн не могъл да откаже, вероятно защото Мърс бил потомък на семейство влиятелни ливърпулски бизнесмени.

От уважение към фамилията, мениджърът поискал за концерта само 100 лири (по това време обичайната такса на групата била 300 лири). Младият мистър Мърс събрал парите, като продал билети на съучениците си.

И… мечтата се сбъднала

15-годишният ученик Джон Блумфийлд много обичал техниката. Тъкмо се чудел как да подложи на по-сериозно изпитание новия си бобинен магнитофон и – какъв по-добър случай за това от един концерт. Да речем – на изгряващите „Бийтълс“.

Джон разказал за съществуването на записа на водещата от БиБиСи Front Row Самира Ахмед, когато тя пристигнала в училището „Стоу“, за да запише репортаж, посветен на 60-годишнината от концерта.

Още любопитни факти: това е единственото известно изпълнение на „Бийтълс“ пред практически изцяло мъжка аудитория – тогава „Стоу“ бил мъжки интернат. Но най-важното: на записа идеално се чува музиката, незаглушена от възторжени дамски писъци, както се случва във всички последващи концерти на групата. Е, и на училищното изпълнение има викове и бурни аплодисменти, но между, а не върху песните.

Концертът е типичен за тогавашните млади бийтълси, закалени в многочасови маратони по клубове и барове. Само преди 2 седмици – на 22 март 1963 г. – е излязъл дебютният им албум Please Please Me. В „Стоун“ групата изпълнява първите съвместно написани от Ленън и Маккартни парчета, като ги гарнира с кавъри от рокендрол класиката. Концертът започва с I Saw Her Standing There (първото парче от първия албум), което преминава в популярния хит на Чък Бери Too Much Monkey Business – един от любимите номера на „Бийтълс“ по онова време е да омешват свои с чужди песни.

Тук предлагаме именно първото парче I Saw Her Standing There от първия албум Please Please Me. От друг концерт, на който вече присъстват и доста дами. Те все още се държат прилично, което скоро ще приключи и в следващите концерти ще се чуват не песни, а писъци.

Кога на рок-историк му увисва ченето

Част от записа на Джон Блумфийлд бе пусната вчера, 3 април 2023 г., в радиоефира на БиБиСи. „Тази лента, появила се съвсем неочаквано, ни дава фантастичната възможност да чуем „Бийтълс“ в момент, в който те са буквално на границата на световната слава. Когато славата идва, всичките им живи записи са заглушени от вопли“, обяснява главният историк на групата Марк Люисън. „Сега можем да чуем изпълнение на „Бийтълс“, което наистина можем да чуем. На лентата е записана музика, а между песните – как музикантите си общуват с учениците“, добавя той.

„Смятам, че това е невероятно важен запис. Когато разбрах, че съществува, ми увисна ченето, честно ви казвам“, завършва рок-историкът.

„Бийтълс“ малко закъснели за концерта в училището, защото имали записи в лондонското студио на БиБиСи. Обикновено на такива събития четворката правела по два сета от по половин час с антракт по средата. Този път обаче Джон, Пол, Джордж и Ринго забили последователни 22 парчета за един непрекъснат час. По време на концерта се чува как учениците от публиката викат някакви номера. После става ясно, че така си поръчват съответната песен от излезлия наскоро албум. Чува се и как Джон Ленът се шегува с аудиторията, като имитира различни акценти (децата са събрани от цяла Англия). После музикантите се майтапят с големия чар на Ринго и обясняват на публиката, че Джордж Харисън е прегракнал и затова не пее.

Блумфийлд си спомня, че този концерт буквално преобърнал живота му. „Бих казал, че моментално пораснах. Може да ви изглежда преувеличено, но тогава аз разбрах, че това на сцената е нещо от друга планета“, споделя 75-годишният мъж.

На концерта пред момчетата обаче, на задните редове успели да се вмъкнат и няколко момичета. „Когато групата започна да пее, внезапно чух писъци някъде изотзад. И осъзнах, че започва бийтълманията. Ние дори приблизително не си представяхме какво ни чака“, обобщава Джон Блумфийлд.

Хапване в ученическата столова

След концерта музикантите били отведени да хапнат в училищната столова. После им показали стаи из общежитието. През 2020 г., когато в „Стоу“ бе открита паметна плоча, посветена на концерта на „Бийтълс“, сър Пол Маккартни си спомни, че и четиримата били удевени колко спартански живеели момчетата в интерната. „Ние бяхме деца от работническата класа и не бяхме стъпвали в училища като „Стоу“. И много ни озадачи, че живеят без никакви излишества, бяхме си представяли друго“, каза рицарят на Британската империя.

60 години Джон Блумфийлд никому не споделял, че притежава запис на концерт на „Бийтълс“. Обяснява го с вродената си стеснителност. Но признава, че да чуе концерта днес е било крайно емоционално преживяване. И си дава сметка, че на този има неща, които могат да преобърнат живота на човека. В каква посока – зависи от самия човек.

Още новини за култура – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук