Президентът Доналд Тръмп разговаря с репортерите на „Ню Йорк Таймс“ Питър Бейкър, Майкъл Шмид и Маги Хаберман в Овалния кабинет. Присъства и говорителят на Белия дом Хоуп Хикс. Интервюто се публикува след редакция на „Ню Йорк Таймс“, превод от наша страна и съкращения.
Тръмп: Здравейте, как сте?
Бейкър: Добре сме. Как мина обядът ви [със сенаторите републиканци]?
Тръмп: Добре мина. Почти сме стигнали до решение. Много труден въпрос е здравеопазването. Хилари Клинтън работи 8 години със съпруга си, който беше президент и имаше мнозинство и не можа да го реши. Обама също положи много усилия. Демократите тогава имаха 60 сенатори, ползваха се с голяма подкрепа. И какво стана накрая – загубиха щата Небраска. Най-добрият им сенатор направи една от най-великите сделки в политическата история. Какво стана с него накрая?
Но мисля, че ние ще се справим. Една от идеите ми беше отмяна на „Обамакеър“, но това означава, че ще я заменим с друга здравна система. Крайно време е. Но е много трудно. Така беше и за демократите, в интерес на истината.
Обама беше в Белия дом 8 години и произведе „Обамакеър“, Хилари Клинтън също прекара 8 години в управлението, но семейство Клинтън не стигнаха до „Хиларикеър“ или друг проект в здравеопазването. Аз още не съм изкарал 6 месеца като президент, а получавам упреци, че не съм спазил обещанията си.
Колко години му трябваха на Обама, за да стигне до „Обамакеър“?
Бейкър: „Обамакеър“ беше факт през март 2010.
Тръмп: Значи е бил президент повече от 1 година.
Хаберман: Четиринадесет месеца.
Тръмп: А аз не съм навършил 6 месеца като съм президент. Замислете се.
Бейкър: Пишехме същите неща за предшественика ви. През август 2009-та излязохме със статия „Обама не може да се справи“.
Шмид: Реформата му умираше на няколко пъти .
Хаберман : Точно така.
Тръмп: Не е лесно.
Бейкър: През 2010-ta, в средата на мандата си той се ползваше с много слаба подкрепа.
Тръмп: В това отношение няма промяна. Много е трудно, когато получите нещо наготово (като „Обамакеър“), да го вземете.
Хаберман: Ако не бъркам — говорил съм с вас за здравеопазване няколко пъти през последните години и досега сте били на мнение, че хората трябва да получават здравна грижа?
Тръмп : Да, да. Днес казах на сенаторите републиканци, че искам цялостна реформа или никаква. Но ако не променим нещата, ще гледаме как „Обамакеър“ боксува и ще обвиняваме демократите.
Бейкър: Сенаторите склонни ли са отново да внесат промените?
Тръмп: Така мисля. Имахме много ползотворна среща. Наложи ли се да ме чакате?
[уточняват закъснението на Тръмп]
Тръмп: На срещата присъстваха 51 сенатори освен Джон (МакКейн). Обикновено на такива срещи идват около 20-има.
Бейкър: Кой има най-тежката дума?
Тръмп: Всички те имат ключово влияние. Проблемът е, че имаме 52 мандата, а Обама на времето имаше 60. Това е голяма разлика. По всяка вероятност няма да получим подкрепа от Сюзан Колинс и Ранд Пол. Не можем да си позволим да загубим още. Това е много трудна ситуация, но мисля, че срещата беше успешна.
Хаберман: Как ще се развият нещата оттук нататък?
Тръмп: В понеделник ще има гласуване дали да се отмени системата „Обамакеър“.
Хаберман: [В Париж], май не бяхте много удовлетворен след срещата с Макрон. Права ли съм?
Тръмп: Не смятах да посещавам Франция за известно време, защото Парижкото споразумение е много неудобно за нас. В Китай то ще влезе в сила през 2030-та, изискванията към Русия са като през 1994-та – много занижени. Просто искам да направя същото, като останалите страни. Защо да не може? Честно казано, хората са доволни, че напуснахме Споразумението за климата.
След това беше малко изненадващо, че френският президент Еманюел Макрон ме покани с думите: „Ще се радвам да ми гостувате във Франция за Деня на Бастилията.“ Освен това се навършваха и 100 години от края на Първата световна война. И аз се съгласих. Имам добри взаимоотношения с френския президент. Той е чудесна личност.
Хаберман: Мисля, че сте много различни с Макрон.
Тръмп: Той е чудесна личност. Умен. Силен. Обича да се ръкува.
Хаберман: Забелязах.
_________
Бейкър: Ще посетите ли Великобритания? Ще направите ли официална визита там?
Тръмп така и не отговаря. Бейкър го пита още веднъж. Тръмп се измъква като отклонява разговора към Париж. Когато Макрон го поканил, американският президент му казал, че му е малко неудобно заради Споразумението за климата, по което имат разногласия, но френският му колега го уверил, че няма да говорят по темата.
#MadeInAmerica! pic.twitter.com/vsFV61zXkf
— kim (@kim) July 17, 2017
Бейкър: Много хора искат да знаят какво си говорихте с руския президент по време на вечерята.
Тръмп: Вечерята беше планирана дълго време. Преди да отпътуваме от Германия, имаше посещение в операта, а после – вечеря, организирана от Ангела Меркел. Всички знаеха, че ще има вечеря със съпругите. Когато пристигнахме имаше хиляди журналисти. И вие знаете. Бяхте ли там?
Бейкър: Не, не лично, но присъстваха колеги.
Тръмп: Имаше фоторепортери и се снимахме – държавните глави и половинките им и после само лидерите. После бяхме на опера. Накрая беше вечерята, на която присъстваха не само президентите и министър-председателите, но и други гости, например управляващия директор на МВФ Кристин Лагард и представители на ЕС.
Аз седях до съпругата на японския министър-председател Шинзо Абе, който е страхотна личност, както и дамата, но тя не говори английски.
Хаберман: Съвсем ли не говори английски? Абсолютно?
Тръмп: Да и „здравей“ не знае.
Хаберман: Подредбата на вечерята е била странна.
Тръмп: Трудно е, особено когато стоиш за около 2 часа.
От другата ми страна беше съпругата на президента на Аржентина. Чудесна жена, която говори английски. Имах и преводач от японски, иначе щеше да бъде неловка ситуацията със съпругата на японския президент.
А Мелания седеше в другия край на масата, а от едната й страна беше Путин.
Хаберман: Тя беше там през цялото време?
Тръмп: Да , седеше до Путин. Вечерята се проточи и някъде към десерта, отидох до съпругата си, да я вида как е. И докато бях там, поздравих и Путин. Разговорът ми с него не продължи повече от 15 минути. Говорехме си за разни неща, всъщност, си говорихме за осиновявания.
Хаберман: Наистина ли?
Тръмп: Говорихме са осиновяванията в Русия. Винаги ми е било интересно. Той забрани осиновяванията от няколко години. Това беше и една от темите, на разговора между сина ми Дон (Доналд Тръмп Младши) и Веселнитская на онази среща. Както вече казах…Много други политици, сещате се, като им кажат „Имаме информация срещу опонента ви“… Мисля, че повечето от тях ще искат да я получат.
Хаберман: Сенаторите долу ли имате предвид?
Тръмп: Повечето. Казват: „Кой не би се съгласил на такава среща?“
Бейкър: Това ли ги питахте по време на обяда?
Тръмп: (пухти) Част от тях. Те сега…Това беше по-рано… Да не забравяме, че Русия не беше гореща тема доскоро… Това се е случило преди близо година и половина. Тогава темата не беше така радиотоксична, както е сега. Русия си е Русия…
Хаберман: Тогава, да ви запитам…
Бейкър: Съжалявам, че се намесвам. В имейла пишеше нещо, много интересно и бих искал да зная какво мислите: „Това е част от подкрепата на Русия и нейното правителство за г-н Тръмп“. Та, какво точно стана на срещата?
Тръмп: Чакайте, чакайте. Не съм виждал този имейл, както знаете…
Бейкър: Добре. Но вече сте го видели. Как си обяснявате смисъла на написаното?
Тръмп: Ами, Хилари ме е накиснала. Днес се коментира, както и тогава, че Хилари Клинтън се е борила със зъби и нокти за Русия.
Съпругът й получи половин милион долара за една реч, когато тя беше държавен секретар. Тя подписа урановата сделка, ужасна постъпка, по време на мандата си и направи много пари от това.
Тя е срещу санкциите, особено срещу Русия.
Бейкър: Кога е казвала такова нещо?
Хаберман: Помните ли кога е станало, защото аз не помня?
Тръмп: Просто съм го виждал. Виждал съм го. Тя е против санкциите срещу Русия, твърдо.
Хаберман: Това е след Крим, предполагам? Това ли искате да кажете?
Тръмп: Не съм съвсем сигурен…Но по това време. И не забравяйте, че Крим беше анексиран от Русия по времето на Обама, а не по мое. Макар че по време на кампанията си казах, че Крим никога не е бил на украинците. Но анексията стана по времето на Обама. Той им позволи и не направи нищо. Можеше да има по-твърда позиция към Русия и към Северна Корея, но не го направи. Сега имаме сериозен проблем със Северна Корея. Но червената линия беше Сирия. Той не предприе нищо. Аз предприех. Той би ли постъпил така на мое място? Не. По негово време имаше много по-голяма газова атака от последната.
Бейкър: Да се върнем на имейла. Сега, когато сте на ясно – как разбирате написаното?
Тръмп: Ами, първо си помислих, че има нещо общо с плащанията от Русия за демократите. Така съм чувал. А това е незаконно. Чувал съм го, но не си спомням от кого и къде. Но не знам какво означава. Единственото, което искам да кажа, е вижте как ме накиснаха с Русия.
Хабреман: Кой ви е накиснал?
Тръмп: Службите.
Хаберман: О, службите, да.
Интервю на Доналд Тръмп
за Ню Йорк Таймс
Превод и бележки:
Виргиния Стаматова