Китай, САЩ

Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще предложи 25% мита върху китайските вносни стоки на стойност 200 млрд. долара.

Информацията съобщи агенция „Ройтерс”, позовавайки се на свои източници.

Първоначално държавният глава обмисляше 10-процентови тарифи за азиатските стоки, но Пекин не остана длъжен и влезе в реториката на реципрочните действия.

В средата на юли администрацията на Тръмп заяви, че ще се стреми към налагане на 10% мита върху хиляди вносни китайски стоки, включително хранителни продукти, стомана, алуминий и редки минерали.

Именно последните притесняват най-много индустрията. През миналата година вносът на тези суровини от Китай е достигнал 1 млрд. долара и САЩ са много зависими от тези продукти. С такива елементи се произвеждат продукти като лекарства, двигатели и турбини на самолети.

В началото на месеца от Белия дом въведоха мита от 25 процента върху китайски вносни стоки за 34 милиарда долара. Пекин отвърна със същите мита върху вносни стоки от САЩ на същата стойност. Сега светът очаква как ще реагира Китай на новината за евентуалното увеличение на тарифите.

МИТАТА НА САЩ

Американските мита влязоха в сила на 5 юли 2018г., но Китай даде ясно да се разбере, че ще отговори по реципрочен начин.

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп прие предизвикателството и повиши залозите, като заплаши да наложи на вноса от КНР още наказателни мита, които могат да достигнат до общо 450 млрд. американски долара; сума, която представлява по-голямата част от китайския износ за САЩ.

Действията на Тръмп вече се отразиха на глобалната икономика – в сила са наказателни мита върху вноса на стомана и алуминий, а от Белия дом заплашват те да обхванат и вноса на автомобили.

Цените, особено на стоманата и алуминия, се повишават, а компаниите стават все по-сдържани в своите инвестиции или планират да изнесат производствата си извън САЩ, за да избегнат ответните мерки, насочени срещу американския износ.

Тръмп твърди, че действията му имат за цел да повишат конкурентоспособността на американските компании и да им осигурят равнопоставеност спрямо техните чуждестранни конкуренти.

Първоначално Тръмп заплаши да наложи 25% мито на избрани китайски стоки на стойност от 50 млрд. долара. Като основен мотив за намерението си американският президент представи непрекъснатата кражба на технологии от Пекин.

Списъкът със санкционирани китайски стоки бе сведен до „едва“ 818 категории на стойност 32 млрд. долара, след като американски компании настояха за изключения за стоки от стратегическо значение.

Другите мита ще засегнат нови 284 категории китайски стоки, оценени на 16 млрд. долара.

Новите вносни такси ще се отразят на широк спектър от китайски продукти – превозни средства, радиопредаватели, части за самолетостроенето, твърди дискове и др., за чиито производители Тръмп твърди, че прилагат нечестни търговски практики.

Властите в Пекин ще отговорят като наложат наказателни мита, също в сила от петък, на американски внос за 30 млрд. долара. Санкционираните продукти включват автомобили, земеделски стоки и храни. Най-сериозно ще бъдат засегнали американските производители на соя.

Китайското държавно ръководство е обявило намерение да наложи и втора вълна мита върху американски стоки за 15 млрд. долара: нефт, пропан и продукти на химическата промишленост. В допълнение Китай смята да ограничи инвестициите си в американската икономика.

Икономисти вече предупредиха, че Търговската война между двете държави ще доведе до негативни въздействия върху американската и световната икономики, до които подобни агресивни търговски политики ще доведат.

Според тях има сериозна опасност те да се превърнат в протекционистични мерки. Последното би предизвикало повишаване на цените в цял свят и би поставило под заплаха глобалните вериги за доставки.

Търговската война изглежда неминуема. Редица американски компании вече се затрудняват да намерят необходимата работна ръка и отчитат забавяне на доставките.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук