Доналд Тръмп
на снимката: Доналд Тръмп

В момента света изживява най-голямата криза в трансатлантическите отношения след Суецката. Но тя се развива по изключително странен начин, който никой не може да предвиди.

Най-богатият човек в света Илон Мъск, който е на път да стане чиновник в бъдещата администрация на САЩ се опитва да свали британското правителство, а вероятно и германското. Самият новоизбран президент Доналд Тръмп вече даде да се разбере, че иска да отмени всеки един принцип на водения от САЩ световен ред. А последните му коментари за Панамския канал и Гренландия показват, че той дори е готов да постави под въпрос основни принципи като териториалния суверенитет и ненарушимостта на границите.

По време на предишния мандат на Тръмп, мнозина в САЩ и по света се успокоиха с идеята, че Европа ще излезе на преден план. Те обявиха тогавашния германски канцлер Ангела Меркел за истинския лидер на свободния свят – роля, увековечена в емблематичната снимка на Г-7, където тя е обградена от лидерите на големите демокрации в света, надвиснала над нацупения Тръмп. Но днес Европа е базирала цялата си сигурност, икономическа и политическа стратегия върху американския си съюзник, който Тръмп обяви за изчезнал.

Г-7
емблематичната снимка на Г-7

Въпреки това, голямо проучване на общественото мнение, проведено от Европейския съвет за външни отношения, показва, че безпокойството на Европа относно Тръмп не се споделя широко.

След разговори с 28 000 души в 24 държави, стана ясно, че огромното мнозинство от хората по света смятат, че Тръмп всъщност е добър за САЩ, добър за света и добър за глобалния мир.

Според данните, в Индия, Саудитска Арабия, Русия, Китай и Южна Африка трима от всеки пет души вярват на обещанието на Тръмп да сложи край на войната в Украйна за 24 часа. Всеки втори вярва, че ще постигне мир в Близкия изток. И преобладаващото мнение навсякъде е, че той всъщност ще спаси отношенията на Вашингтон с Пекин – мнение, което е поддържано от малко под половината от китайските участници в анкетата.

Въпреки че мнозина приветстват завръщането на Тръмп на поста, те не е задължително да вярват, че той ще направи Америка отново велика. Всъщност в 20 от 24-те държави, в които се проведе проучването, повече от половината участници смятат, че Китай ще бъде най-могъщата държава в света след 20 години. Сред големите средни сили като Саудитска Арабия, Турция, Индонезия и Южна Африка почти седем от 10 души вярват в това.

Иронично е, че именно това, което прави завръщането на Тръмп в Белия дом толкова страшно за много европейци, го прави привлекателен за останалия свят.

Европа е в паника от реториката около „Америка на първо място“ и идеята, че САЩ ще престанат да бъдат защитник на глобалния ред в полза на преследването на собствените си егоистични интереси. Но точно това са нетърпеливи останалите хора – особено тези, живеещи в средните сили по света. Те вече не искат САЩ да бъдат самоназначен морален арбитър или да следят за глобалния ред. Те се чувстват много по-удобно да се справят със САЩ като най-мощната държава в един по-транзакционен свят.

Въпреки че самите европейци може да имат смътна представа за глобалното си положение в тази нова епоха на Тръмп, останалият свят оценява по-високо европейската сила – предизвикателството е как точно ще действа. Проучването показва, че няма апетит Европа да се представя за лидер на съпротивата срещу Тръмп, да ръководи или да се меси във вътрешните дела на други страни.

Истината е , че само чрез преодоляване на разделенията си Европа ще може да се защити от тактиките на разделяй и владей, били те от Пекин, Москва или Вашингтон.

*Текстът е публикуван в „Политико“. Заглавието е на ДЕБАТИ.бг.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук