САЩ обявиха, че ще прекратят участието си в иранското ядрено споразумение, ако в него не бъдат въведени изменения.
„Ако този път другите държави не предприемат действия, аз ще прекратя сделката ни с Иран”, гласи изявлението на американския президент Доналд Тръмп, разпространено от Белия дом в петък.
Държавният глава настоява съюзниците на Вашингтон да признаят ливанското шиитско движение „Хизбула“ като терористична група и да прекратят финансирането на т.нар.
Световната реакция не закъсня. Европейският съюз изготвя общ отговор на изявленията на президента на САЩ, заяви представителка на Министерството на външните работи на Германия.
„Ние ще вземем предвид днешните изявления от американската страна относно Съвместния всеобхватен план за действие за ядрената програма на Иран. Ще се консултираме с нашите европейски партньори и ще обсъдим общия си подход“, каза тя.
Предложението на САЩ беше отхвърлено и от Русия.
„В по-широк контекст Русия… отхвърля опитите на САЩ, целящи изпълнението на Новия договор за намаляване на стратегическите нападателни оръжия, последвано от нов кръг съкращения на московския и вашингтонския ядрен арсенал чрез преговори, както и намаляването на нестратегическите ядрени сили“, гласи част от документа.
Техеран също отхвърли каквито и да било промени на ядреното споразумение със световните сили след като президентът на САЩ Доналд Тръмп настоя за нови мерки, за да бъде споразумението действено.
„Иран няма да приеме никакви промени в това споразумение, било то днес или в бъдеще, и няма да позволи други въпроси да бъдат обвързани с него”, се казва в изявление на външното министерство.
Иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф каза, че споразумението от 2015 не може да бъде предоговорено.
В съобщението от външното ведомство се критикува и налагането на нови санкции на 14 физически лица, обявени от американското министерство на финансите в петък, заради незачитане на човешките права и иранската ракетна програма.
Т.нар. Съвместен всеобхватен план за действие (СВПД) бе подписан на 14 юли 2015 във Виена от Иран и петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН (Русия, Великобритания, Китай, САЩ и Франция), плюс Германия.
Целта на споразумението бе да възпре Техеран от разработването на ядрени оръжия чрез налагане на ограничени във времето рестрикции и упражняване на стриктно международно наблюдение на ядрената програма.
През 2016 година, по време на предизборната си кампания за президент Доналд Тръмп обяви СВПД за „най-ужасната сделка в историята“ и обеща още със стъпването си в длъжност да я отмени. Същото обещание той даде и по време на първата си реч пред световната организация през септември.