Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп отново изрази надежда, че мирът между израелци и палестинци може да бъде постигнат и подчерта, че двете страни работят за сключването на „историческа сделка“, но не даде конкретни указания как да се стигне до нея.
След близо едночасови разговори с пелестинския перзидент Махмуд Абас във Витлеем, намиращ се в окупирания от Израел Западен бряг, Доналд Тръмп осъди бомбения атентат в Манчестър, който отне живота на 22-ма души и наречи извършителите „злобни губещи“. След това той говори за усилията за постигане на мир в Близкия изток.
Посветил съм се на задачата да постигна мирно споразумение между Израел и Палестина и ще направя всичко по силите си, за да им помогна да го сключат, каза Доналд Тръмп в навечерието на 50-тата годишнина, от завладяването на териториите по Западния бряг (на река Йордан) от Израел, за които палестинците претендират. Президентът Абас ме увери, че е готов да работи за това. Получих и потвърждение от министър-председателя Бенямин Нетаняху. Очаквам заедно да работим за постигането на траен мир.
Макар че американският президент, напоследък говори често за желанието си да постигне това, което нарича „сделка на сделките“, досега не е дал индикации за каквато и да било стратегия, с която да я реализира.
У дома, той е изправен пред нелеката ситуация да потуши скандала, който избухна преди две седмици, след като уволни директора на ФБР Джеймс Коми.
Тръмп назначи зет си Джаред Къшнър за „старши съветник по сключването на споразумението“, а Джейсън Грийнблат, който преди беше юридически съветник на фонда му за недвижими имоти, пое ролята на „връзки с официални лица и лидери на страни от региона“, за изработване на договора.
Последните преговори между израелци и палестинци не се увенчаха с успех, макар че продължиха близо година. Краят им беше сложен през април 2014-та, а водещата фигура в тях беше предишният държавен секретар Джон Кери.
Въпреки че Нетаняху и Абас заявяват готовност да преговарят и двамата имат ограничени възможности за компромис при сключване на мирно споразумение.
Нетаняху трябва да се пребори с опозицията и крайно десните фракции в коалиционното си правителство, които се противопоставят на двустранно решение на 100-годишния конфликт.
От друга страна, партията на Абас „Фатах“ е в остър конфликт с проислямистката групировка „Хамас“, която държи контрола над ивицата Газа и се противопоставя на мирните преговори.
Въпреки това 82-годишният Абас, който е на перзидентския пост вече 12 години, макар че мандатът му е 5-годишен, застана редом с Тръмп и заяви, че е твърдо решен да постигне споразумение от името на всички палестинци, но подобно на американския си колега – не даде подробности как смята да го постигне.
Искам да потвърдя ангажимента за сътрудничество със САЩ – каза той -за да постигнем мир и да подпишем „историческа сделка“ с израелците. Бих искал отново да заявя желанието си да сме партньори на Съединените щати, в борбата срещу тероризма – в нашия регион и в света.
БЕЗ СДЕЛКА НЯМА МИР
След посещението си в Близкия изток, началото на 9-дневната обиколка на американския президент, чието начало беше визитата в Саудитска Арабия, Доналд Тръмп ще посети ватикана , Италия и Белгия. Според очакванията на анализаторите, той ще говори за „палестинското самоопределяне“, кимване към крайната цел на държавността.
В публичните си изказвания, Тръмп избягваше темата и досега така и не стана ясно каква е целта на американската дипломация в Близкия изток през последните 20 години: дали тя включва две държави – Израел и независимата Палестинска държава, които съществуват на добросъседски прицип?
По време на срещата си с Нетаняху в понеделник, Тръмп отдели специално вниманеие на заплахата от Иран, но също така говори и за възможностите за постигане на мир в региона и как Саудитска Арабия и останалите арабски държави, променят позициите си, отваряйки прозорец за постигане на споразумение в региона.
Едно от отдавнашните предложения на държавите от региона е Мирната инициатива на Саудитска Арабия, представяна за първи път през 2002-ра, и предлагана на още няколко пъти впоследствие.
Всъшност тя предлага на Израел признаване на Арабския свят и нормализиране на отношенията с него срещу оттегляне от териториите в Близкия изток, които Израел окупира през юни 1967-ма и които включват Източен Йерусалим. Мирната инициатива на Саудитска Арабия, настоява още и за уреждане на палестинския бежански проблем.
До тук, Нетаняху е изразил колеблива подкрепа към някои части от инициативата, но има много опасения от страна на Израел, включително как да се реши нелекия проблем с бежанците и дали би тярбвало Израел да се оттегли от Голанските възвишения, стратегическа територия, която израел завладя от Сирия в резултат на войната от 1967-ма.
Хусам Зумлот, бивш съветник на Абас, който сега е посланик на Палестина в Съединените щати, заяви, че основните теми за сключване на сделка между израелци и палестинци, са добре известни на двете страни. Ако преговорите бъдат възобновени, те не трябва да са самоцелни, а да обхващат ключовите въпроси, категоричен е той.
Президентът Доналд Тръмп е много, много сериозен. Той мисли, че мирът е постижим. Не е лесно, но сме съгласни с него, че мирът е възможен. Всички звезди са в една линия. Готови сме, заяви Зумлот пред „Ройтерс“.