Карлос Насар
Снимка: БТА

Българският състезател по вдигане на тежести Карлос Насар спечели титлата в категория до 89 килограма в олимпийския си дебют на Игрите в Париж.

Той донесе второ злато за страната най-висшия спортен форум във френската столица, съобщава БТА.

Световният първенец от Ташкент 2021 и шампион от последните две Европейски първенства Насар постигна световен рекорд в двубоя от 404 килограма, след като изхвърли 180 килограма, с което изравни олимпийския стандарт на Международната федерация, а след това изтласка 224 килограма, с килограм над собствения си световен рекорд във второто движение.

Той подобри досегашното върхово постижение на китаеца Ли Дайин от 396 килограма от май миналата година.

20-годишният Насар, който е роден именно във френската столица, направи три успешни опита в първото движение от 173, 177 и 180 килограма и поведе в класирането в средата на състезанието с равен резултат със световния рекордьор в изхвърлянето Йейсон Лопес (Колумбия).

Молдовецът Марин Робу, бронзов медалист от последните две континентални първенства, беше трети със 175, следван от европейския първенец в категорията от Тирана 2022 и бронзов олимпийски медалист от Токио 2020 при 81-килограмовите Антонино Пицолато (Италия) със 172.

Световният шампион Мир Мостафа Джавади Алиабади (Иран) пък изоставаше на шестата позиция със 168.

Световният рекордьор в изтласкването Насар доказа класата си, започвайки с успех и олимпийски рекорд от 213 килограма в движението. С този опит той си гарантира титлата, а след това постави и световен рекорд с 224 килограма, а в последствие се отказа от последния шести опит.

Лопес се справи с 210 килограма в изтласкването и с двубой от 390 килограма си осигури среброто.

Пицолато вдигна 212 килограма от трети опит след преразглеждане от съдиите на първоначално непризнатия му опит и със сбор от 384 килограма взе бронза. Робу остана четвърти с 383, а Джавади Алиабади завърши пети с 372.

Насар донесе първо злато за България във вдигането на тежести от 20 години след Милен Добрев в категория до 94 килограма на Игрите в Атина 2024 и второ отличие в Париж след бронза на Божидар Андреев вчера при 73-килограмовите.

Под погледа на служебния министър председател Димитър Главчев, на председателя на БОК Стефка Костадинова и на бившата футболната звезда Христо Стоичков тежкоатлетът спечели общо шести медал за България на Игрите във френскката столица, след като вчера борецът Семен Новиков взе златото в категория до 87 килограма класически стил, а бронзови отличия добавиха таекуондистката Кимиа Ализаде при 57-килограмовите, състезателят по тежкоатлетът Божидар Андреев в категория до 73 килограма и боксьорът при 57-килограмовите Хавиер Ибаниес.

Борецът Магомед Рамазанов пък си гарантира най-малко сребро, след като се класира за финала при 86-килограмовите в свободния стил, който е тази вечер след 21:00 часа.

крайно класиране, вдигане на тежести, 89 килограма, мъже:
1. КАРЛОС НАСАР (БЪЛГАРИЯ) – 404 килограма – световен рекорд (180 килограма в изхвърлянето – изравнен олимпийски стандарт,
и световен рекорд от 224 килограма в изтласкването)
2. Йейсон Лопес (Колумбия) – 390 (180 и 210)
3. Антонино Пицолато (Италия) – 384 (172 и 212)

Боряна Калейн

Боряна Калейн спечели сребърен медал в многобоя от олимпийския турнир по художествена гимнастгика в Париж. Състезателката на Мариана Памукова направи най-доброто сътезание в своята кариера и заслужено стигна до така жадувания медал.

Абсолютната европейска шампионка от Баку 2022 изигра отлично цялата си програма. Тя започна с обръч и получи 35.850 точки, след като от българския щаб подадоха контестация за трудност с тяло и оценката й беше увеличена от 35.450 на 35.850.

На топка националката беше оценена с 36.450 след силно изпълнение и след първите две ротации беше втора след германката Даря Варфоломеев.

На бухалки българката отново игра стабилно и получи 34.550 точки, а в последното си изпълнение на лента беше оценена с 33.750 точки. Така със 140.600 точки Калейн взе среброто.

Олимпийската шампионка стана петкратната златна медалистка от шампионата на Валенсия 2023 Даря Варфоломеев (Германия) със 142.850 точки (36.300 на обръч, 36.500 на топка, 36.350 на бухалки, 33.700 на лента), а трета се нареди победителката от Световното първенство в София 2022 София Рафаели (Италия) със 136.300 (35.250, 32.900, 35.900, 32.250).

Това е седмо отличие за страната от Игрите в Париж след олимпийските титли на Семен Новиков в борбата до 87 килограма класически стил и на Карлос Насар в категория до 89 килограма във вдигането на тежести, както и бронзовите отличия на таекуондистката Кимиа Ализаде при 57-килограмовите, състезателят по тежкоатлетът Божидар Андреев в категория до 73 килограма и боксьорът при 57-килограмовите Хавиер Ибаниес.

С това класиране Боряна Калейн изравни постижението на Андриана Дунавска от олимпийските игри в Сеул 1988 година, където тя също спечели сребърно отличие.