ДПС решава дали ще оттегли подкрепата си за кабинета
Снимка: БТА

Във вторник събираме колективните органи, за да обсъдим настоящата ситуация и да вземем решение, за което ще бъдете информирани. Това каза председателят на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“ – ДПС Джевдет Чакъров в отговор на въпрос ще оттеглят ли подкрепата си за кабинета.

Призоваваме мандатоносителя (ГЕРБ-СДС – бел.ред.) да излезе пред българските граждани и ясно и категорично да заяви как смята да се управлява България оттук нататък – като държава на правото и европейските ценности или като заложник на модела „Пеевски“ и мрежите му, заяви Чакъров.

Когато от ДПС-ДПС бяхме поканени и влязохме в състава на управляващото мнозинство, ние го направихме с ясното съзнание и категорични приоритети – стабилност на държавата и приемане на бюджет, съобразен с ангажиментите ни към членството на България в еврозоната. Вторият не по-малко важен приоритет беше разграждането на модела „Пеевски“. Онзи порочен механизъм от зависимости, корупционни схеми и задкулисно влияние, който години наред подкопава устоите на българската държавност, каза Чакъров. Два месеца и половина по-късно всички може да видим каква е реалността. Вместо да видим първите стъпки по демонтиране на този модел, ставаме свидетели на неговото ускорено укрепване. Задаваме си въпроса съществува ли ново неписано управленско мнозинство, овладяно от Пеевски, каза още Чакъров.

Всички регулаторни органи, чиито състави се обсъждат и избират от парламента, не са обсъдени и по тях не е постигнато съгласие в парламентарното мнозинство, както е записано в споразумението за съвместно управление, посочи депутатът. Кандидатури, като тази за съдия в Конституционния съд, бяха прокарани в Народното събрание с явната подкрепа на „Новото начало“, отбеляза Чакъров.

Припомняме, че през последните няколко месеца управляващото мнозинство в лицето на ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и ДПС-ДПС е изправено пред редица трусове, свързани с политически разногласия и скандали. Основен повод за напрежение са кардиналните различия между коалиционните партньори относно съдебната реформа, антикорупционните мерки и назначенията в ключови институции. Споровете около бюджета и разпределението на финансови средства допълнително изостриха ситуацията. За съжаление, политическата нестабилност в страната и липсата на единство поставят под въпрос ефективността на управлението и способността му да прокара важните за страната ни реформи.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук