Джевдет Чакъров (вдясно) и Делян Пеевски са двамата съпредседатели на ДПС Снимка: БТА
Джевдет Чакъров (вдясно) и Делян Пеевски са двамата съпредседатели на ДПС Снимка: БТА

Очаква се президентът Румен Радев да обяви кога ще връчи втория мандат за съставяне на правителство. Депутатите на ДПС, като втората най-голяма парламентарна група в парламента, трябва да вземат папката с мандата и да решат какво ще правят с него.

Към този момент обаче в ДПС има сериозно разцепление и разделение на две групи – около почетния председател на движението Ахмед Доган и съпредседателя на партията Делян Пеевски.

След събитията от последните дни и въпреки клетвите във вярност към почетния председател на самия Пеевски и депутатите около него, изглежда, че постът му на съпредседател на партията е поставен под въпрос.

В четвъртък депутатите, подкрепящи Доган, изпратиха до медиите свое становище, в което се поставя под съмнение легитимният избор на Делян Пеевски като председател на парламентарната група на ДПС.

Депутатите на Доган отказват да участват в заседанието на ДПС за втория мандат

„… считаме, че настоящото ръководство на ПГ не е избрано съгласно Устава на ДПС, поради което същото няма необходимата легитимност и не следва да взимаме участие в заседанията ѝ до произнасянето на позицията на Почетния председател д-р Ахмед Доган“, пишат депутатите.

В интервю за Нова Хасан Адемов, който е бивш депутат от движението и е член на Централното оперативно бюро (ЦОБ) на партията заяви, че 17-те народни представители, които гравитират около почетния председател, са подписали празен лист, когато за председател на парламентарната група бе избран Делян Пеевски.

Доган получи единодушна подкрепа от либерали от различни държави

В становището си депутатите се позовават на „международната подкрепа“ към Доган, която беше изразена от либерални организации, което им давало „увереност, че зададената посока „ВРЪЩАНЕ НАЗАД НЯМА“ е правилната и тя ще бъде отстоявана до възстановяване на нормалното функциониране на партийните органи“.

„Те считат, че изборът на Пеевски е в разрез с устава на партията“, заяви Адемов пред Нова и поясни какво има предвид: „Те чуват от трибуната, че с техните подписи е избран председател на парламентарната група. А всъщност твърдят, че са подписали празен лист“.

Според него уставът на партията повелява парламентарната група да има двама съпредседатели и ако Джевдет Чакъров бъде изпран като такъв заедно с Пеевски, това ще реши част от проблемите в движението.

„Двамата съпредседатели трябва да участват равнопоставено в преговорите за съставяне на правителство. Ако само един преговаря, тогава това е нелегитимно действие спрямо устава“, твърди Адемов.

Според него това не е първият сериозен трус в ДПС и посочи, че предишният подобен е бил с Лютфи Местан, но „ДПС винаги оцелява, ще оцелее и този път“.

Адемов говорил наскоро с Доган по телефона и каза, че почетният председател скоро ще направи изявление.

Той описа ДПС като свободолюбива партия и „имунната ѝ система реагира, когато има нарушения“. Не стана ясно защо от миналия ноември чак сега става известно как е бил избран Пеевски за председател на ПГ, а през януари стана и съпредседател на ДПС заедно с Джевдет Чакъров, коментира „Сега“.

Вчера пред медии Делян Пеевски заяви, че уставът на партията е категоричен, че председателят на партията е и председател на парламентарната група.

„Тази тема е говорена. В устава ясно е описано, че председател председателства парламентарната група. Аз съм председател на партията. Беше говорено и преди изборите в миналия парламент. Тази тема е говорена. Не е нищо ново, не знам защо се поставя сега“, коментира Пеевски.

Той заяви, че всичко друго са медийни спекулации и че проблемите на партията не трябва да се решават през медиите.

„Трябва да бъдем отговорни… Има парламентарна група, която взима своите решения. Парламентарната група е взела решение аз да бъда председател. Това е към този момент“, коментира Пеевски.

Към момента не е ясно как ще се развие сагата в ДПС. Към момента не се говори за отстраняване на Пеевски от ръководните постове в партията, а и самият той очевидно няма намерение да направи това. Ясно е обаче и това, че едва ли някоя от партиите в парламента би подкрепила мандатоносител, за който не е ясно как и от кого се взимат решенията.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук