Изтичащите през май фючърси на природния газ на нидерландския газов хъб TTF стартираха търговията в сряда със силен ръст от над 20% към 125-127 евро за мегаватчас (MWh), след като „Газпром“ обяви, че от днес спира доставките на руското синьо гориво за България и Полша.
България и Полша са първите т.нар. „неприятелски“ държави от ЕС, според Русия, които няма да получават руски газ по новата схема на Москва за разплащане на синьото гориво в рубли.
„Газпром“ намекна, че ще държи кранчето затворено, докато двете страни не се съгласят да плащат за руския газ в рубли, което породи опасения, че и доставките за повечето останали страни от ЕС могат в скоро време да бъдат намалени или спрени.
Единният блок многократно отхвърли искането на Кремъл за плащания на газа в рубли, но все още не е дефинирал окончателно решение как да се справи с търсенето на синьото гориво в рамките на съюза.
След първоначалния силен ценови скок на газовите TTF фючърси, тяхното възходящо движение се поограничи към 115-118 евро за мегаватчас, което представлява ръст с над 12% в рамките на днешната търговия, но тенденцията е за продължаване на възходящото движение.
Спрените руските газови доставки увеличават цената на петрола
Цената на петрола също се увеличи, след като последните ходове на Москва за прекъсване на доставките на енергоносители доведоха до нараснало геополитическо напрежение, а опасенията за стагфлация продължават да тежат на инвеститорите, пише CNBC.
Световният бенчмарк Брент поскъпва с 0,87%, или 0,91 долара, до 105,9 долара за барел. Цената на американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) се увеличава с 0,74%, или 0,76 долара, до 102,46 долара за барел.