ОПЕК изпълни мисията, която започна преди цели 18 месеца – да намали производството на петрол, за да се покачи цената му. Организацията, която захранва една трета от света с петрол преди повече от година постигна съгласие да съкрати производството до 1,8 милиона барела дневно. Към споразумението се включиха още 10 държави производителки, включително Русия.
Благодарение на намаленото производство се очаква тази година цените на петрола сорт „Брент” да се покачат до 67 долара за барел, показва изследване на Ройтерс. Според анализите на агенцията цените на петрола през април са достигнали най-високите си нива от ноември 2014 г., а само през 2018 г. са се увеличили с 11%. Геополитическото напрежение в Близкия Изток и икономическата криза във Венецуела също ще бъдат причина за задържането на високите цени до края на годината, пише още Ройтерс.
Целта на ОПЕК е постигната, но сега членките на организацията ще се опитат да възвърнат инвестициите в добива на петрол, които намаляха с около 1 трилион долара през трите години, когато имаше свръхпроизводство.
От своя страна американският президент Доналд Тръмп разкритикува страните от ОПЕК, че „цените на петрола са изкуствено завишени. Това не е хубаво и няма да бъде прието!”, заяви Тръмп. В отговор на критиката му Министърът на петрола на Кувейт отговори, че цените няма да се дискутират.
На фона на растящите цени на петрола, американския долар продължава да пада. Тази тенденция започна след като Федералният резерв на САЩ увеличи основната лихвена ставка през март. Очаква се това да се случи поне още два пъти до края на годината. Централната банка на САЩ освен това прогнозира още три покачвания през 2019 г.
Сените на долара паднаха още повече в началото на май точно преди поредното заседание на Федералния резерв, защото очакванията бяха, че ще има ново повишение на лихвите в САЩ.
Въпреки това в сряда сутринта местно време борсите отбелязаха ръст, след като регулаторът реши да остави нивата на лихвената ставка непроменени. Индексът Дау Джоунс се покачи с 0,16 пункта.