Цените на природния газ за Европа продължават с драстичното си покачване. Във вторник сутринта те достигнаха най-високото си ниво от историческия връх през март.
Повишението на цената идва след съобщението на руската „Газпром“, която обяви, че намалява драстично доставките по газопровода „Северен поток“ от 67 млн. куб. м. на 33 млн. куб. м., предаде АФП. Това е около 20% от капацитета на газопровода. За сравнение, преди 14 юни доставките по него бяха в пълния му капацитет – 167 млн. куб. м. дневно. Това реално застрашава целите на ЕС за запълване до 80% от капаците на газовите си хранилища преди предстоящия зимен сезон. Мотивът на „Газпром“ е, че има необходимост от ремонт на втора компресорна турбина по протежението на газопровода.
Използването на природния газ като оръжие от страна на руския президент Путин предизвиква прилив на интерес за доставки и от други основни купувачи на втечнен природен газ, включително Япония и Южна Корея, които осъществяват плановете си да закупят повече LNG товари за зимата, опасявайки се, че Европа ще натрупа запаси по подобен начин, но с по-бързи темпове.
Всичко това предизвиква ново рязко поскъпване на природния газ в Европа за втори пореден ден на търговия.
Европейските цени на газа се покачиха над 200 евро за мегаватчас в първите дни на руската инвазия в Украйна. Цените през следващите седмици/месеци се установиха в по-ниска нива около под 100 евро за мегаватчас, преди обаче от средата на юни насам да скочат повече от два пъти. след като Кремъл в лицето на „Газпром“ започна системно да намалява доставките си за Европа изтъквайки редица „технически причини“.
Около 9 часа тази сутрин нидерландският TTF, еталонът за природен газ в Европа, се покачи до 189,75 евро за мегаватчас (MWh), след което дори надхвърли 190 евро за MWh. Това са нива, сходни с тези в началото на руската инвазия в Украйна.
На „Газов хъб Балкан“ в сегмента „ден напред“ природният газ с ден за доставка за сряда, 26 юли, е с 1,89% (277,81 лева за мегаватчас) по-скъп спрямо цената за вчера (272,65 лева за мегаватчас).
В сегмента „в рамките на деня“ борсата започна търговията тази сутрин на цена от 280 лева за мегаватчас, което с 4,21 на сто по-висока цена спрямо тази от вчера – 268,68 лева за мегаватчас.