Цветан Цветанов
на снимката: Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов коментира пред „Нова телевизия“, че промените в Изборния кодекс (ИК) са били направени заради искането на ДПС. По думите му компромисът е бил необхоим, за да продължи работата на 44-тото Народно събрание.

“Взехме решение в политическата група. Имахме много тежък ден. Наложиха се последващи консултации с „Обединени патриоти“ и впоследствие с ДПС. Това бяха текстове (на ДПС, бел. ред), за които трябваше да се намери някакъв консенсус,  за да продължи работата на Народното събрание, да продължи работата на 44-ото Народно събрание и разбира се стабилността, която трябва да гарантираме с успехите, които има правителството“, каза Цветанов пред „Нова телевизия“.

В отговор на въпрос дали от студиото стабилността на управлението е било заложено на карта заради промените в Изборния кодекс, Цветанов отговори: “Имаше четири теми, които бяха много важни за ДПС. По някои от тях те са дори и вносители – за майчиния език, за уседналостта, за преференция и всичко, свързано с това, което приехме“.

Пред БНТ председателят на правната комисия в Народното събрание и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов, коментира, че приетите през тази седмица с обсъждане до късно вечерта промени в Изборния кодекс не обслужват никакъв „реален, обективен, предполагаем, евентуален интерес на участието на политическа партия ГЕРБ“. По думите му, промените не са правени спешно, а работата по Изборния кодекс започнала преди началото на декември.

В четвъртък, обаче гласуването на промените в ИК разцепи за пореден път “Обединените патриоти“. ВМРО настоя президентът да наложи вето върху поправки в закона, а НФСБ подкрепи ГЕРБ и ДПС. “Атака“ отсъстваха от ключовото гласуване. ГЕРБ и НФСБ подкрепиха искането на ДПС, според което преференциалният вот остава, но за да бъде пренаредена листата и даден кандидат да стане пръв, са му необходими между 130 и 150 преференции или колкото са гласовете на един евродепутатски мандат. На практика, промените не премахват преференциалния вот, но го обезсмислянет.  А ГЕРБ, които от известно време сформират кворум на ръба, с помощта на БСП и ДПС, се оказаха зависими от ДПС, тъй като левицата се обяви против промените.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук