Турция, която близо 40 г. не може да влезе в ЕС, подаде официално заявление за присъединяване към групата БРИКС. В нея членуват държави с развита икономика, но не с толкова развита демокрация. Влизайки в БРИКС, Турция обаче ще бъде по-уязвима в НАТО, тъй като политически и икономически ще е зависима от Русия и Китай. Двете държави са членки на БРИКС.
Позовавайки се на запознати източници, Блумбърг съобщи, че разширяването на БРИКС ще бъде обсъдено на следващата среща на групата през октомври в Русия.
Инициативата на Турция да се присъедини към групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) се разглежда като част от усилията ѝ да увеличи глобалното си влияние и да изгради нови съюзи извън традиционните си западни съюзници, отбелязват авторите на материала в Блумбърг.
Според източниците Турция е подала молба за присъединяване към БРИКС преди няколко месеца на фона на разочарованието си от липсата на напредък в процеса на присъединяването ѝ към ЕС. Кандидатурата е отчасти и резултат от напрежението с други членове на НАТО на фона на тесните връзки, които Турция поддържа с Русия и след нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г., допълват те.
С членството си в БРИКС Турция се стреми да засили икономическото си сътрудничество с държави като Русия и Китай и да се превърне в търговски мост между ЕС и Азия, се посочва в публикацията.
В същото време Анкара не иска да се откъсне напълно от Запада, пишат авторите и напомнят позиция на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, че Турция трябва да развива отношенията си едновременно и с Изтока, и със Запада, както и мнението му, че участието на страната в БРИКС ще допринесе за развитието на различни подходи и политики в световната икономическа система.
/ВН/