Седмица преди провеждането на референдума в Турция за нова политическа система, която ще разшири правомощията на президента, турските граждани, които живеят в чужбина, вече гласуват.

Имигрантите в Гърция гласуват в консулството в столицата Атина. Процесът започна и в Иран, турците ще упражнят правото си на глас в посолствата в Багдад и Ербил.

Три милиона си турските имигранти, половината от които живеят в Германия.

Отношенията между Турция и редица европейски държави значително се влошиха, след като бе забранено на турски министри да агитират турската диаспора в чужбина.

Реджеп Ердоган стана президент през 2014г., след близо 10 години на премиерския стол. Ако промените в Конституцията бъдат одобрени, постът министър-председател ще бъде премахнат.

Конституционната реформа ще му позволи да разпуска парламента и да обявява извънредно положение, да приема закони и да назначава министри.

На огромен митинг в Истанбул, Ердоган заяви, че Европа иска да го убие и иска референдума да се провали, защото се страхува от силна Турция.

Според турското законодателство, гласуването се осъществява само в консулствата и дипломатическите мисии в страната – у нас такива има в София, Пловдив и Бургас, както и по границите от турската страна. Затова не става ясно защо български депутати в предишния парламент, като Лютви Местан например, се противопоставиха на промените в българския Изборен кодекс, според който българските граждани в чужбина гласуват само в посолствата на страната ни.

Турските граждани в България гласуваха за референдума в петък.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук