След преговорите във Вашингтон с държавния секретар Майкъл Помпео, турският външен министър Мевлют чавушоглу съобщи, че Вашингтон и Анкара са постигнали договореност за бъдещето на Манбидж. САЩ ще върнат на Пентагона оръжията, доставени на Сирийските демократични сили, и ще приложат модела за безопасност, разработен съвместно с Турция.
„Моделът за безопасност, планиран за сирийския район Манбидж, ще бъде реализиран и в други части на Сирия, контролирани от Сирийските демократични сили. Като част от пътната карта за Манбидж, оръжието, доставено за терористите, ще бъде върнато в арсенала на Пентагона. Така ще станат ясни истинските намерения на САЩ – ще бъдат ли действително изведени от Манбидж отрядите на терористите“, посочи Чавушоглу.
Той подчерта, че Турция не признава структурата, наречена „Сирийски демократични сили“, а Анкара счита, че всички тези формирования са съставени от бойците на сирийския клон на ПКК.
„Това са терористи. Ние няма да позволим те да държат под своя контрол нито един населен пункт в региона. В районите на Сирия, компактно населени с араби, органите на управлението трябва да са сформирани от араби, както и силите за сигурност. В същото време там, където доминират кюрдите, администрацията трябва да бъде съставена от кюрди, които не са свързани със сирийския клон на ПКК и отрядите му“, каза още външният министър.
Той допълни, че подготовката за реализацията на пътната карта за Манбидж ще отнеме 10 дни, а целият процес по приложението й – около половин година, може и повече.
„Към този план са привлечени Багдад и Ербил, говорим за четиристранно сътрудничество. Терористите от ПКК са врагове и на Кюрдската регионална администрация в Ирак“, коментира Чавушоглу.
Турският дипломат изрази увереност, че американо-турският план за действия в Манбидж е важен шанс за бъдещето на Сирия, както и за нормализирането на отношенията между Турция и САЩ. Според него, в тази връзка реализацията на пътната карта е изключително важна и двете страни са решително настроени по въпроса.
„Пътната карта за Манбидж ще допринесе особено много за гарантирането на стабилността в Сирия. В Астана ние стигнахме до споразумение за прекратяване на огъня в Сирия. Последвалият процес в Сочи стана допълнителен елемент към Женевския процес. Става дума за прочистване на отделните райони в Сирия от терористите и за осигуряване на стабилност“, заяви турският външен министър.
По думите му е настъпил момент да се сложи точка на неопределените отношения между Турция и САЩ и Сирия е важна стъпка в тази посока. Ще бъде осигурено и завръщането на хората, принудително напуснали домовете си в Манбидж под натиска на ПКК.
Чавушоглу отново подчерта, че Анкара не приема опитите за блокиране на доставките за Турция на американските изтребители „F-35“.
„За Турция е недопустим езикът на заплахата от страна на Конгреса на САЩ по този въпрос и ние заявихме, че подобен подход не е конструктивен. Доставките ще започнат на 21 юни, какъвто беше планът, няма никакви промени по този въпрос“, подчерта той.
По време на преговорите във Вашингтон Помпео е съобщил още, че ФБР е провело много сериозно разследване на организацията ФЕТО след настояването на Анкара водачът Фетхуллах Гюлен да бъде екстрадиран от САЩ.
Според новата договореност разполагащите със сериозна бойна сила кюрдски „Отряди за защита на народа“ (ОЗН) се изтеглят от град Манбидж. ОЗН излязоха с изявление за изтеглянето на последната група свои военни съветници от града, който превзеха преди две години от ислямистката групировка „Ислямска държава“ след добре проведена настъпателна операция.
Междувременно стана известно, че при атака, извършена от екстремисти от ИД, в източна Сирия са били убити 45 лоялни към режима в Дамаск бойци, съобщи организацията „Сирийски наблюдател за човешки права“ (СНЧП). Джихадистите предприели в неделя атака срещу селища, разположени по долината на река Ефрат, които са под контрола на правителствените войски или техни съюзници, и са успели да установят отново контрол над четири от тях.