Турция е обект на все-по осезаем дипломатически натиск за преодоляването на безизходицата със САЩ по отношение на закупуването на С-400, заяви американски официален представител.
Турция трябва да се „отърве“ от закупената от нея руска система за противоракетна отбрана С-400, заяви днес висш служител на Държавния департамент. Само така страната ще преодолее противопоставянето с Вашингтон, който настоява, че тази обществена поръчка представлява заплаха за отбранителните способности на НАТО.
Анкара и Вашингтон са в цайтнот относно закупуването от Турция на системата С-400, която според Вашингтон не е съвместима със защитната на НАТО и представлява заплаха за сигурността на американските изтребители F-35.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп беше домакин на турския си колега Тайип Ердоган в Белия дом миналата седмица на среща, която Тръмп определи като „прекрасна“. Въпреки това, не беше ясно дали двамата съюзници в НАТО са направили някакъв пробив по отношени на преговорите за С-400.
„Има възможност Турция да се върне на масата /на преговорите – бел. ред./. Те знаят, че за да постигнат това, те трябва или да унищожат, или да върнат, или по някакъв начин да се отърват от С-400“, заяви официалният служител на Държавния департамент на брифинг.
Съединените щати по-рано тази година изключиха Турция от програмата F-35, на която тя беше купувач и производител, за да я накажат за закупуването на руската противоракетна система и предупредиха за възможни американски санкции по сделката.
По време на срещата от миналата седмица Тръмп каза на Ердоган, че Анкара трябва да се откаже от системата С-400 и че в замяна САЩ са готови да й продадат американската система „Пейтриът”.
След завръщането си в Анкара Ердоган заяви, че по време на разговорите е казал на Тръмп, че Турция няма да се откаже от С-400 и аргументирал това със стабилните връзки с Москва.
Длъжностно лице, говорейки при условие за анонимност, заяви, че е запознат с последните коментари на Ердоган.
„Те [ вТурция] знаят, че имат избор да продължат напред, и изборът е да се отърват от С-400, за да можем да продължим напред“, каза той и добави, че рискът от американски санкции при противодействие според американския Законът за санкциите (CAATSA) все още е възможен.
„Графикът на санкциите на CAATSA не е предписан или абсолютен“, каза той и добави, че на Вашингтон са били нужни девет месеца, за да наложи санкции срещу Китай по същия закон заради закупуването от Пекин на руски изтребители.
Анкара започна да получава системата С-400 миналия юли, но тя все още не е в експлоатация./